FilistinHaberlerOrtadoğu

Arap halklarının gözünde en güçlü lider: Halid Meşal

University Of Maryland’ın yazın başında Mısır, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaptığı kamuoyu yoklamasında önemli bazı gerçekleri ortaya koydu.

Dört bin kişi üzerinde yapılan araştırma ve anket, Siyonist işgal yönetimi, Amerika, Avrupa ve bazı Arap ülkeleriyle başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas tarafından yapılan bütün baskı, şantaj, ambargo ve kuşatmaya rağmen İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal’in Filistin toplumu nezdinde birinci lider olduğunu ortaya koydu.

Amerikan üniversitesi tarafından farklı Arap bölgelerinden dört bir insan üzerinde gerçekleştirilen anket, toplumun resmi kanaatinin dışında bir kanaate sahip olduğunu gösterdiği gibi, medyanın kirli haber trafiğine rağmen meseleleri çok doğru algıladığını ve bölgede mazlum halklardan yana olanların kimler olduğunu ortaya koydu.

Dört bin insan Filistin’in birinci lideri olarak Halid Meşal’i görürken, bölgenin beş liderinden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Hizbullah lideri Hasan Nasrullah’ı görüyor. Arap olmayan liderlerden de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecat’ın ve Venezuella Devlet Başkanı Chavez’in seçilmeleri, Amerika liderliğindeki Batı kuşatmasının halkın basiretini köreltmediğini gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.