ArabistanHaberlerOrtadoğu

Arap İnsan Hakları Örgütü: Arabistan Tarihindeki En Kötü Dönemi Yaşıyor

Arap insan hakları kuruluşu yayımladığı açıklamada; Suud hükumeti muhaliflerden intikam alıyor. Arabistan’da hükumet karşıtı aktivistlerin, politikacıların ve din adamlarının yargılanması hükumete yönelik eleştirilerinin intikamını almak amacıyla yapılmaktadır. Bu kişiler zalimce tutuklandıktan sonra, zorunlu olarak ortadan kaybolmakta, psikolojik işkenceye maruz kalmakta, mahkemede kendilerine avukat verilmemekte ve tarafsız bir yargılama hakkından mahrum bırakılmaktadırlar. Biz uluslararası camiadan ve BM genel sekreterinden Arabistan’da aktivistlere, avukatlara ve din adamlarına yönelik yapılan uygulamadaki insan hakları ihlallerinin son bulması için harekete geçmelerini istiyoruz. Arabistan şuan en karanlık dönemi yaşamakta ve rejim geçmiş dönemlere kıyasla en baskıcı tutumu sergilemektedir. Bu durum Arabistan’ın kabri andıran bir hapishaneye dönüşmesine neden olmaktadır, ifadelerine yer verdi.

Suud hükumetinin yabancı işadamlarına yönelik artan ekonomik baskısı

Suud hükumeti yabancı işadamlarının para transferine bir vergi koymak istiyor. Suudi Arabistan danışma meclisi üyelerinden biri konuyla ilgili yaptığı açıklamada; bu komisyon yabancı ülke vatandaşlarının ilk çalışma yılında para aktarımlarının tüm kazançlarının % 6’lık bir oranını oluşturması ve bu oranın sonraki yıllarda da devam etmesi konusunda bir kanun teklifi sunmaya hazırlanıyor, ifadelerini kullanmıştı.

Her ne kadar Suudi hazine bakanlığı yabancı işadamlarına yönelik vergi zorunluluğunu inkar etse de ancak Suudi danışma meclisi üyesi bu komisyonun bu konudaki çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Suud hükumeti her yıl yabancı işadamlarına yönelik vergi miktarını artırmaktadır, bu artış yabancı işadamlarının büyük çoğunluğunun Arabistan’ı terk etmek ya da ailesini ülkesine geri göndermek zorunda bıraktı.

Ticarette vergi zorunluluğu önerisi Suud hükumetinin uluslararası bankalardan kendi yönetim kasası için 11 milyar dolar değerinde kredi almaya hazırlandığına ilişkin haberlerin verildiği bir dönemde sunuldu. Bu rejim 2015 yılında Yemen’e karşı başlattığı savaş nedeniyle Amerika ve batılı diğer ülkelerle yüzlerce milyon dolarlık silah anlaşması imzalamak zorunda kaldı, hatta ABD Başkanı Trump yakın zamanda yaptığı bir açıklamada Suud hükumetinin ve diğer Arap rejimlerin Amerikan askerlerinin Suriye’nin doğusunda bulunmasının masrafı olan 200 milyon doları ödemeleri gerektiğini belirtmişti.

Dünya Müslüman Alimler Birliğinin Suudi din adamının yargılanmasına yönelik itirazı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Suud hükumetini muhalif din adamlarını yargılaması nedeniyle uyardı. Bu teşkilat facebook sayfasında Şeyh Selman el-Avde’nin yargılanmasının başlamasının ardından yaptığı paylaşımda; el-Avde’nin terörizmle suçlanması bazı muhalif ülkelerin oyunudur çünkü o bazı ülkeler tarafından kurulmuş olan terörizmi rezil etti, ifadelerine yer verdi.

Bu teikilat daha sonra muhlis olarak tanımladığı alimlerin, düşünürlerin ve aktivistlerin Arabistan’daki siyasi tutukluların serbest bırakılması için harekete geçmelerini istedi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği daha sonra; örneğin Şeyh el-Avde hükumet karşıtı bir inkılap hareketinde bulunmadı, o samimi ve iyi niyetli nasihatlerde bulundu ve bu nedenle ülkesinde tutuklandı, ifadelerini kullandı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği daha sonra Selman el-Avde’nin bu birliğe üye olduğuna işaret ederek Suud hükumetine yönelik, Şeyh el-Avde ve diğer üyelerini yasal ve dini tüm yolları kullanarak savunma haklarını saklı tuttukları uyarısında bulundu.

Arabistan başsavcılığı Şeyh el-Avde hakkında terörizmle ilgili 37 ayrı suçtan idamını istedi.

Öte yandan Suud rejimi Arabistan vatandaşları üzerindeki baskıyı artıracak yeni bir yasa çıkardı. Buna göre sosyal medyada hakim rejimi aşağılayan paylaşımlarda bulunalar cezalandırılacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.