HaberlerOrtadoğu

Arap Parlamento Birliği Kudüs kararını açıkladı

Arap Parlamento Birliği’nin Fas’ta Kudüs ile ilgili düzenlediği Olağanüstü Arap Parlamento Konseyleri Başkanları Zirvesi sonuç bildirgesi açıklandı.

Arap Parlamento Birliği Genel Sekreteri Fayiz eş-Şevabike tarafından okunan sonuç bildirgesinde, “Arap parlamentolarının başkanları ve temsilcileri, ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıması kararını tamamen reddediyor.” ifadelerine yer verildi.

Birliğin, işgal altındaki Kudüs’ün yasal, siyasi ve tarihsel statüsünü etkilemeye yönelik olan bu kararın mutlak olarak reddedildiği belirtilen bildirgede, söz konusu karardan dolayı da ABD’nin tarafsızlığını kaybettiğini, dolayısıyla “ABD’nin barış destekçisi rolünden çekilmesi gerektiği” vurgulandı.

ABD’nin bu yöndeki kararı ile büyükelçiliğini taşımasının “geçersiz ve yasa dışı” olduğunun altı çizilerek bildirgede şu ifadelere yer verildi:

“ABD söz konusu bu kararı ile uluslararası hukuk ve meşruiyet temelinden tamamen uzaklaşmış oldu. Hakem safında durması gerekirken düşman safını seçti. Bu bakımdan barış destekçisi rolünden çekilmesi gerekir. Kudüs, Filistin devletinin başkentidir. Bu kararın etkinleştirilmesi için tüm Arap hükümetlerini ve kurumlarını harekete geçme çağrısında bulunuyoruz.”

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.