FilistinHaberlerOrtadoğu

Arap Parlamentosu yardım konvoyu Gazze’ye giriş yaptı

Arap Parlamentosu’na ait 150 milyon dolarlık yardım konvoyunun dün Rafah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye giriş yaptığı bildirildi.

Cezayir medya kaynakları, kafileye eşlik eden Arap Parlamentosu Yardım Konvoylarını Koordine Komisyonu üyesi Medeni Beradai’ye dayanarak dün (13 Ağustos Cuma) verdiği haberde, Arap Parlamentosu’nun gönderdiği yardımların sadece tıbbi malzemeden oluştuğuna dikkat çekti.

Haberde ayrıca Mısır yönetiminin Arap Parlamentosu’nun daha sonra yapacağı bütün yardımların Gazze’ye rahat ulaşması için kolaylık sağlayacağına dair söz verdiği de ifade edildi.

Beradai, Arap Parlamentosu’nun hazırlayacağı ikinci konvoyun Eylül sonu veya Ekim’in başında Cezayir’den yola çıkacağını belirterek, bu konvoyun kırtasiye malzemesiyle eğitim araç ve gereçlerinden oluşacağını söyledi.

Üçüncü kafilenin ise Ocak ayında yola çıkacağını belirten Beradai, Filistin halkının ihtiyaçlarını karşılamak için başka Arap ülkelerinden de yardım konvoylarının düzenleneceğini ifade etti.

Dünyanın onurlu insanları tarafından oluşturulan Özgürlük Filosu koalisyonunun Gazze’de mahsur insanlara insani yardım ulaştırmak isterken uluslararası sularda işgal ordusunun saldırısına uğraması, saldırıda dokuz kişinin şehit edilmesi ve onlarcasının yaralanması dünyadaki insanları Gazze’ye yardım konusunda harekete geçirmişti. Arap Parlamentosu’nun gönderdiği yardım da bu sürecin bir parçası. Şimdiye kadar sessiz kalan Arap Parlamentosu’nun yardım konvoyu göndermesi gecikmiş olumlu bir adım olarak değerlendirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2024 (17) içerik yüklenmiştir.