HaberlerOrtadoğuYemen

Arap şahsiyetlerden “Yemen savaşını durdurun” çağrısı

Irak, Ürdün, Lübnan, Umman, Tunus, Filistin ve Faslı bir grup seçkin şahsiyet, yayınladıkları bir mektupta, Yemen savaşının sonlandırılması gerektiğini vurguladı.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre söz konusu şahsiyetler yayınladıkları mektupta çatışma taraflarından 3 aylık bir süre için ateşkes ilan etmeleri ve ateşkesin ardından uluslararası camianın gözetimi altında müzakereye gitmelerini talep ettiler.

Mektupta, Yemen halkının acılarının dindirilmesi amacıyla Arap liderlerin gerekli çabaları yürütmesi gerektiği vurgulandı.

Mektupta ayrıca tüm Yemen’li grupların katılımıyla siyasi bir düzenin kurulması ve yurdun yapılandırılması ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiği belirtildi.

Bilindiği gibi Amerika’nın desteğini arkasına alan Suud rejimi bazı Arap rejimleriyle beraber 2015 yılının Mart ayından beri Yemen’e havadan karadan ve denizden saldırı düzenlemektedir. Söz konusu saldırılarda şimdiye kadar 14 binden fazla Yemen’li hayatını kaybederken, on binlercesi yaralanmış ve milyonlarcası da mülteci durumuna düşmüş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.