FilistinHaberlerOrtadoğu

Arap ülkeleri barış girişimini geri çekmelidir

Uluslararası Kudüs Müessesesi, Libya’nın başkenti Trablus’ta toplanacak Arap Zirvesi’ni Filistinlilerin direnişlerini destekleyen siyasi bir karar almaya davet ederek, Arap ülkelerinden Arap Barış Girişimi’ni geri çekmelerini ve işgalciye doğrudan veya dolaylı müzakereler yoluyla daha fazla hareket imkanı vermemelerini, Filistinli müzakerecinin işgalciye verdiği tavizlere destek olmamalarını istedi.

Kudüs Müessesesi bugün (16 Mart Salı) Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında Kudüs davası ortak bir dava olduğu için Kudüs’ün savunulması amacıyla tüm resmi ve sivil çabaların seferber edilmesi gerektiğini söyledi.

Kudüs halkının direnişinin desteklenmesi için doğrudan maddi yardımda bulunmaya davet eden Kudüs Müessesesi, “Kudüs halkı maddi açıdan desteklenmeli ki işgalci yaşamlarının tüm ayrıntılarını avucunun içine alamasın” dedi.

Filistin Özerk Yönetimi’ni Siyonist işgalciyle yapılan güvenlik koordinasyonuna son veremeye ve direnişçilerin peşine düşmeyi bırakmaya çağıran Kudüs Müessesesi, 1929’daki Burak devriminden 2000 yılındaki El-Aksa İntifadası’na kadar sadece direnişin dengeleri değiştirme gücüne sahip olduğunu ve Kudüs’ün Yahudileştirilmesine karşı koyabileceğini ifade etti.

Filistin’de ulusal uzlaşının mutlaka sağlanması gerektiğine dikkat çeken Kudüs Müessesesi, bölünmüşlük halinin Arap ve İslam ülkeleri tarafından Kudüs ve Mescidi Aksa’ya karşı sorumluluktan kaçma için gerekçe olamayacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.