HaberlerOrtadoğuSuriye

Arap ülkeleri Türkiye ve İsrail’in yardımıyla Suriye’ye dayatma yapıyor

İran’ın Himayet gazetesi, Arap Liginin Suriye’ye karşı aldığı kararı kınayarak ABD’yi kararın arkasında olmakla suçladı.

Gazete bugünkü başyazısında, ABD’nin dünya kamuoyunun tepkisini çekmemek amacıyla Arap Liginin arkasına gizlendiğini belirterek ABD Başkanı Barack Obama’nın bu araçları stratejik yollarla kullanarak Suriye ve direniş cephesine boyun eğdirmeye çalıştığına dikkat çekti.

İranlı Gazete, ulusal birliğin ve Suriye halkının yönetimiyle dayanışmasının yanı sıra dünya kamuoyunun Suriye’ye karşı herhangi bir icraat alınmasını reddetmesinin bu senaryoları başarısızlığa uğrattığına işaret etti.

ABD’nin Suriye’de birbirine paralel iki konuyu uygulamaya çalıştığına değinen Himayet gazetesi, ABD’nin Arap ülkeleri, Türkiye ve Siyonist varlığın yardımıyla bir yandan silahlı grupları silahlandırıp en modern askeri ve bilişim araçlarıyla donatarak aktifleştirmeye diğer yandan da Arap Ligi ve Avrupa Birliğini isteklerini dayatmak için harekete geçirmeye çalıştığının altını çizdi.

Diğer yandan İran’ın Şark gazetesi yayınladığı makalede, Arap Liginin Türkiye’nin işbirliği ile Rabat’ta ortak bir toplantı düzenlemesinin eşi görülmemiş bir icraat olduğuna dikkat çekti.

Gazete Arap Liginin Suriye karşıtı cephenin ön hattında yer almasının, bölge kurumlarını davalarında bölgesel kurumların rolünü oynamaya ve dünya güçlerinin kararlarını almaya ittiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.