AfrikaHaberler

Arap Zirvesi oturumu olumlu bir şekilde sonuçlanmıştır

Arap Kurulu Genel Sekreteri Amru Musa, Arap Zirvesinde iki gün boyunca gündemdeki bir çok konunun ve özellikle Arap-İsrail çatışması ve Filistin Davası’nın büyük bir efor ve karşılıklı anlayış ortamında tartışıldığını söyledi.

Libya’nın Sirte şehrinde yapılan 22. Arap Olağan Zirvesi çalışmaları sonunda basın toplantısı düzenleyen Musa, tartışmaların çok ciddi bir şekilde yapıldığını, Arap liderlerinin konuşma yapmadığını, çalışma programında ele alınan bentlerin kısa tutulduğunu ve Arap zirvesini uyguladığı bu üslubun yeni olduğunu belirterek, Arap liderlerinin Ortadoğu’daki hızlı ve tehlikeli gelişmeler göz önünde tutularak, biri Arap Kurulu merkezinde diğerinin ise çağrılara göre yılda iki defa zirve yapılması konusunu ele aldıklarını belirtti.

Zirvede ortak Arap çalışması organizasyonunun geliştirilmesinin ele alındığını belirten Musa, bazı Arap devletleri tarafından sunulan girişim, uyarı ve önerilerin Arap Kurulu tarafından incelenerek yüksek komiteye sunulan ortak Arap çalışma organizasyonunun geliştirilmesiyle ilgili sunulan düşünce ve önerilerin tartışıldıktan sonra
önümüzdeki Eylül ayında toplanacak olan Arap Dışişleri Bakanları toplantısına sunulacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.