FilistinHaberlerOrtadoğu

Arap Zirvesi’nde Filistinli esirler gündeme gelmelidir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, bu ayın sonunda Libya’nın başkenti Trablus’ta yapılacak Arap Zirvesi katılımcılarından toplantıda Filistinli esirler sorununu çalışma programına almalarını istedi.

Esirleri Savunmak İçin Ulusal Girişim’in başlatıldığını ilan etmek için bugün (02 Mart Salı) yapılan etkinliğe katılan Başbakan Heniyye yaptığı konuşmada Arap liderlerinden Filistinli esirler sorununu tüm ulusal ve uluslararası platformlarda gündeme getirmelerini ve bu meseleyi canlı tutmak için her türlü kapıyı çalmalarını istedi.

Başbakan Heniyye devamla şöyle konuştu: “Arap liderlerden Filistinli esirlerle onların yakınlarını desteklemek için bir fon oluşturmalarını istiyoruz. Bu imkânları sadece esirlere ve yakınlarına yardımda bulunmakta değil, aynı zamanda onların meselesini hukuki olarak takip etmek için de kullanmalarını bekliyoruz.”

2010’u “Esirler Yılı” olarak ilan ettiklerini belirten Heniyye, Filistin halkının Arap ülkelerinin resmi ve sivil kesimlerinden daha etkili adımlar beklediğini söyledi.

Filistinli esirlerle, onların eşlerine, çocuklarına, anne ve babalarına ve kardeşlerine selam gönderen Heniyye, Filistinli esirlerin kahramanlar gibi tekrar Filistin toplumunun arasına dönmeleri ve özgürlüklerine kavuşmaları için Filistin hükümetinin eldeki tüm imkânları seferber edeceğini yineledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (30) içerik yüklenmiştir.