FilistinHaberlerOrtadoğu

Araplar, ABD’ye yeni bir taviz verdi

Batı Yaka’daki Yahudi yerleşimi ve ırkçı ayrım duvarıyla ilgili konularda uzman Salah El-Havaca, Arap Birliği’nin İsrail ile Filistinliler arası toprak değişimini kabul etmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

El-Havaca, “Egemenlik olmadan ve devlet kurulmadan toprak değişiminden bahsetmek doğru değil” dedi.

Dün (1 Mayıs Çarşamba) Quds Press Haber Ajansı’na konuyla ilgili açıklamalarda bulunan El-Havaca, uluslararası hukukun hiçbir devlete özgürlük ve bağımsızlık gerçekleşmeden toprak değişimi yapma izni vermediğini ifade etti.

Toprak değişiminin Arapların Amerika Birleşik Devletleri’ne verdiği yeni bir taviz olduğunu belirten El-Havaca, buna karşılık Filistin halkına yönelik cinayetlerine son vermesi için İsrail’e ve destekçilerine baskı yapmak üzere hiç kimsenin harekete geçmediğini söyledi.

Filistinli uzman, İsrail’e bu şekilde en başından büyük tavizler verilmesinin İsrail’in Batı Yaka ve Kudüs’teki konut inşaatı projelerine meşruiyet kazandırdığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Arap Birliği’nin 2002’de sunduğu barış planında değişiklik yaparak İsrail ile Filistinliler arasında toprak değişimi yapılmasını kabul etmesini memnuniyetle karşılamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (6) içerik yüklenmiştir.