FilistinHaberlerOrtadoğu

Arapların Filistin davasını sahiplenmemeleri üzücü

İngiltere Parlamentosu milletvekillerinden George Galloway, Arap dünyasının Filistin halkına yapılan zulüm ve işkence karşısındaki sessizliğini eleştirerek, Arapların gerek yönetimleriyle ve gerekse halklarıyla Filistin’in geri alınması konusunda ciddiyetsiz olmaları sebebiyle kendilerinin dışarıdan harekete geçme kararı verdiklerini söyledi.

Galloway, Mısır’ın el-Envar gazetesinin bugünkü (30 Temmuz Perşembe) sayısında yayınlanan açıklamasında Arap dünyasının büyük çoğunluğunun Filistin’in geri alınması konusunda ciddiyetsiz olduğunu, bu yüzden dışarıdan harekete geçme kararı verdiklerini, Arap dünyasının da uyanışa geçmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Galloway açıklamasında; “34 yıl boyunca Arap dünyasının uyanmasını ve dışarıdan çözüm beklememelerini arzuladım” diyerek gelinen durumun Filistin konusunda ciddiyetsizliğini ortaya koyduğunu vurguladı. “Arap dünyası eğer ciddi olsaydı Filistin’i geri almak için o tarafa doğru harekete geçerdi” diyen Galloway İsrail’in 300 milyon Arabı öldürmeye yetecek mermisinin bile bulunmadığına dikkat çekti.

“Özgürlük isteyen bir halkın onun uğrunda savaşması gerekir” diyen Galloway, Amerikalıların İngiltere işgaline karşı savaştıklarını, Güney Afrika halkının sömürgecilere karşı uzun bir savaş verdiğini hatırlattı.

Galloway açıklamasında muhasara altındaki Gazze halkının yakıttan inşaat malzemesine her şeye ihtiyacının olduğunu ancak kendilerinin öncelikli ve acil ihtiyaç olması sebebiyle daha çok ilaç ve sağlık malzemeleri ulaştırdıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.