FilistinHaberlerOrtadoğu

Arapların sessizliği tehcir kararından tehlikelidir

Filistin davası ve mülteciler konusunda araştırmalarıyla tanınan araştırmacı yazar Dr. İsam Udvan, Siyonistlerin aldığı son tehcir kararının çok tehlikeli olduğunu belirterek, karara karşı Ramallah yönetimiyle Arap ülkelerinin ve uluslararası camianın sessiz kalmasının ise bu karara meşruluk vereceğini ifade etti.

Udvan, bugün (22 Nisan Perşembe) açıklamada şöyle dedi: “Bu kararın en tehlikeli yanı; karara, uygulanması halinde Filistin halkının çekeceği sıkıntıyla orantılı bir tepki verilmemesidir. Dolayısıyla bugün sürdürülen suskunluk aslında karardan çok daha tehlikelidir.”

Uluslararası toplum ile Siyonist işgal yönetiminin Filistinli gruplarla Filistin halkının ortaya koyduğu tepkileri ciddiye almadığını belirten Udvan devamla şöyle konuştu: “Dolayısıyla bu karara şekilsel olmayan çok daha ciddi tepkiler verilmesi gerekiyor. Dünya sadece Mahmud Abbas’ı tanıyor. Haliyle büyük sorumluluk da bu şahsa düşüyor. Oysa böyle bir karar Abbas’ın umurunda değil. Onun için işgal rejimine tepki göstermediği gibi, kararın kınanması için BM nezdinde de bir girişimde bulunmuyor. Ramallah yönetiminin bu karar karşısında suskun kalması büyük bir cinayettir.”

Filistinli gruplardan, harekete geçmesi için Ramallah yönetimine baskı yapmalarını isteyen Udvan, “Ramallah yönetimi Filistin halkıyla Filistinli grupların bu girişimlerine kulak vermezse o zaman herkesin bu yönetimi baş aşağı etmesi gerekir. Çünkü bu yönetimdekiler artık Filistin halkını temsil etmiyorlar” dedi.

Görünen o ki, Ramallah yönetimindekilerin önünde iki seçenek var; ya bu baskılara boyun eğecek veya iktidarı bırakacaklar.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.