HaberlerIrakOrtadoğu

Arapların Umutları Vahşi Black Water’a Kaldı

Cam Haber Ajansı Arapların Umutları Vahşi Black Water’a Kaldı

Arap ülkelerin askeri olarak gösteriş dışında bir güca sahip olmamaları, onları yabancı asker kiralamaya itiyor.

Black Water; bir Amerikan güvenlik şirketi. Hem Amerika’da hem de uluslararası alanda devletlerle antlaşma yapabilen ve paralı askerler gönderen bir örgüt.

Black Water’ın ilk uluslararası kullanım alanı ise 11 Eylül saldırılarının ardından Amerika’nın işgal ettiği Afganistan. Bu tarihten itibaren Amerikan resmi ordusunun yapamadığı gizli ve birçok tartışmalı operasyonları bu örgüt üstleniyor.

Daha sonrasında Irak işgalinde de Amerikan askerlerini korumak amacıyla bölgeye gönderilen paralı askerler, bu şirketin bir personeli olarak artık dünyanın dört bir yanında bazı gizli operasyonlar yapmaktadır.

Arap ülkeleri ise bu örgütü yakından tanıdığı için şirketle bazı antlaşmalar yapmış durumda. Abu Dabi veliahtı Muhammed b. Zaid, BAE ordusuna lojistik destek sağlaması ve iç karışıklıklarda devlete yardım etmesi karşılığında örgüte milyarlarca Dolar ödeyecek.

BAE, Suudi Arabistan’ın yakın müttefiki olarak biliniyor. BAE, Black Water’la yaptığı bu antlaşmanın ardından Arabistan’ın kapısını çalarak Yemen’de bu örgütün kullanılması tavsiyesinde bulundu.

İki ülkenin askeri gücü her ne kadar modern silahlarla donatılmış ve askerlerinin sayıları da yaklaşık 300 bin olmasına rağmen, Yemen’de Husilerin ve Yemen ordusunun ilerlemesine engel olamıyor.

Arabistan’ın ise birçok ülkeden getirdiği paralı askerler askeri donanım, tecrübe ve savaş mantığından yoksun olduğu için her gün Yemen’de onlarca kayıp veriyor. Bu nedenle Yemen konusunda Arabistan, Black Water ile antlaşma yapabilir ve bu vahşi örgütün Yemen’e girmesini sağlayabilir.

Black Water örgütünün ne kadar vahşi ve insanlık kavramını unutmuş militanlardan oluştuğu ise bölgede yaşanan katliam, tecavüz ve yıkımların tanığı olan sivil halk tarafından iyi biliniyor./kaynak:TR.JAMNEWS

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (6) içerik yüklenmiştir.