DünyaHaberlerKuzey Amerika

Araplarla İsrail’in ilişkileri normalleşecek

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Arap ülkelerinin, ancak Orta Doğu’da kapsamlı bir barışa ulaşıldıktan sonra İsrail’i tanıyıp bu ülkeyle ilişkilerini normalleştireceğini bildirdi.

Mübarek, Amerikan yönetimiyle görüşmek üzere gittiği Washington’da Mısır’ın yarı resmi El Ahram gazetesine verdiği demeçte, 1991 Madrid barış konferansından sonra barış görüşmelerinin askıya alınmasıyla İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda adım atılmasının teşvik edilmediğini kaydetti.

Hüsnü Mübarek, ABD Başkanı Barack Obama’ya da Kahire ziyareti sırasında, Arap inisiyatifinin İsrail’in tanınması ve bu ülkeyle ilişkilerin normalleştirilmesinin hemen ve kapsamlı bir barış anlaşmasından önce değil, sonra olmasını önerdiğini belirttiğini anlattı.

Mübarek Obama’ya, İsrail ile daha önce karşılıklı ticari temsilcilik büroları bulunan bazı Arap ülkelerinin de, İsrail’in Yahudi yerleşim birimleri inşasını durdurmayı taahhüt etmesi ve Filistin yönetimiyle nihai statü görüşmelerine yeniden başlaması durumunda, bu büroları yeniden açmayı düşünebileceğini de söylediğini kaydetti.

ABD’nin Orta Doğu temsilcisi George Mitchell, geçen ay Arap ülkelerine, “İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda anlamlı adımlar atmaları” çağrısında bulunmuştu.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın temmuz ayında gündeme getirdiği “nükleer bir İran’a karşı genişletilmiş bir savunma şemsiyesine” Mısır’ın katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya da Mübarek, Kahire’nin, topraklarında yabancı asker ya da uzmanlara izin vermeyeceği için böyle bir oluşumun bir parçası olmayacağı karşılığını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.