HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Araştırmacı Ellie Geranmayeh: ABD, İran’daki isyancıların destekçisidir

Avrupa dış ilişkiler konseyi araştırmacısı Ellie Geranmayeh, Amerika’nın dünya toplumunun aksine İran’da huzursuzlukları ve isyanları destekleyen ve kışkırtan ülke olduğunu söyledi.

Ellie Geranmayeh, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rusya ve Avrupa’nın İran’daki son isyanlarla müdahale konusunda dünya toplumu ile hareket ettiğini yalnızca Amerika’nın İran’daki isyancı gösterilere destek verdiğini söyledi.

Geranmayeh, Avrupalıların İran’daki son gösterilerle ilgili ortaya koyduğu tutumda Amerika ile paralel hareket etmediğinden dolayı Amerika’nın rahatsız olduğunu belirterek, ”Amerikan başkan yardımcısı Mike Pence, Avrupa ve BM diğer üyelerinden İran’ı kınamalarını ve Amerika ile hareket etmelerini istediklerini’ söyledi.

Avrupalı araştırmacı, İran’daki son olayların etkisi ve İran’ın nükleer dosyası hakkında da, ”Amerika ve İran’la varılan nükleer anlaşmaya karşı olan diğer başkentlerin, Amerikan yönetimini, İran’da gösterilerle nükleer anlaşmayla irtibatlandırarak ikna etmeye çalıştıklarını ve özellikle de nükleer anlaşmaya bağlı kalan İran’ın nükleer anlaşmayı çiğnediği’ yönünde çaba harcadıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.