HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Arjantin, Almanya’nın İran’a yönelik çıkar amaçlı ziyaretini eleştirdi

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, nükleer anlaşma sonrası Almanya’nın hemen İran’a gitmesine eleştiri yaptı.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, 5+1 grubu ülkelerinin İran’la gerçekleştirdiği nükleer anlaşmanın hemen ardından Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel başkanlığındaki ticari heyetin Tahran ziyaretine ilişkin, “Özellikle ekonomik çıkarlar söz konusu olduğunda, bazı ülkeler hiç zaman kaybetmiyor” dedi.

Kirchner, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Özellikle ekonomik çıkarlar söz konusu olduğunda, bazı ülkeler hiç zaman kaybetmiyor” ifadesini kullandı.

Gabriel’in beraberindeki ticari heyetle İran’a gitmesinin, ABD’nin yaptığı nükleer anlaşmayı protesto etmek için değil ekonomik işbirliği olanaklarını araştırmak için gerçekleştirildiğini vurguladı.

Kirchner, Almanya’nın İran’la müzakereleri yürüten 5+1 grubu ülkeleri arasında bulunduğunu ve Alman Ekonomi Bakanı’nın da nükleer anlaşma sonrasında İran’ı ziyaret eden ilk üst düzey Batılı siyasi olduğuna işaret etti.

İran’la varılan anlaşmanın hemen sonra Kirchner, 1994 yılında Buenos Aires’teki Arjantin Yahudi Derneğine (AMIA) düzenlenen bombalı saldırıya yönelik soruşturmanın İran’la birlikte yürütülmesi planına karşı yükselen eleştirileri hatırlatmıştı.

Kirchner, “Acaba şimdi kendi hükümetlerine yönelik kullandıkları kavramları ABD’nin imzaladığı anlaşma için de kullanacaklar mı?” sözleriyle ülkedeki muhalif yerel medyayı eleştirmişti.

Arjantin hükümeti, 2013 yılında İran ile bir anlaşma imzalayarak ortak bir çalışmayla saldırıyı aydınlatmak istemiş ancak ülkedeki Yahudi gruplar ve muhalif medya, anlaşmaya karşı çıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.