HaberlerLatin Amerika

Arjantin geçmişi ile yüzleşiyor

Arjantin’in cunta ile yönetildiği 1976-1983 yılları arasını kapsayan ve ‘kirli savaş’ olarak adlandırılan dönemin yeni sırları ortaya çıktı. Ülkede ilk kez bu döneme ilişkin bilgileri içeren gizli belgeler açıklandı.

Savunma Bakanı Agustin Rossi düzenlediği basın toplantısında, çoğu 1983 yılına ait olduğunu belirttiği 1500 belgenin içeriğine ilişkin açıklamalarda bulundu: “Kayıplar hakkındaki belgelerin büyük bir bölümü bu konuda ne şekilde kamuoyu oluşturulması gerektiği ile alakalı. İçeride yapılan tartışmaların ise, medyaya nasıl yaklaşılması ve kayıp vatandaşlara nasıl atıfta bulunulması gerektiği üzerine olduğu ve bu noktada konunun ‘üstünün örtülmeye’ çalışıldığı görülüyor.”

Arjantin’deki ‘kirli savaş’ sürecinde rejim muhalifi 30 bin kadar kişi kayıplara karışmış; siyasi mahkumların bebekleri ellerinden alınarak rejim yanlısı ailelere verilmişti.

Ülkesinde 50 yıl hapse mahkum edilen; yüzlerce kişinin işkence ile öldürüldüğü darbe döneminin lideri Jorge Rafael Videla, bu yılın başlarında cezaevinde hayatını kaybetti.

Dönemin ödüllü sanatçıları Mercedes Sosa, Hector Alterio gibi isimlerin kara listede yer aldığını ortaya koyan belgelerin açıklanması geçmişi ile yüzleşen Arjantin için sembolik bir önem taşıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (2) içerik yüklenmiştir.