HaberlerLatin Amerika

Arjantin’de 12 yıl süren “Kirchnerler dönemi” sona erecek

Arjantin’de seçimlerin ikinci turunu kazanan Mauricio Macri, ülkenin yeni devlet başkanı oldu.

Arjantin’de, merkez sağın adayı Mauricio Macri yeni devlet başkanı seçildi.

Ülke tarihinde ilk kez seçmenlerin yalnızca iki oy pusulasıyla sandığa gittiği devlet başkanlığı ikinci tur seçimini kazanan Macri, Arjantin’in yeni devlet başkanı oldu.

Yüzde 99,17’si sayılan oyların 51,40’ını merkez sağın adayı Macri alırken, mevcut Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner’in desteklediği diğer aday Buenos Aires Eyalet Valisi Daniel Scioli yüzde 48,60’ta kaldı.

Macri, seçimi kazandıktan sonra parti genel merkezinde toplanan destekçilerine, “Oylarınızla imkansızı mümkün kıldınız” sözleriyle seslendi.

Hitabını “İnandığınız için teşekkür ederim, birlikte hak ettiğimiz Arjantin’i inşa edebiliriz” ifadelerini kullanan Macri, uyuşturucu kaçakçılığının önünün kesildiği, yoksulluğun ortadan kaldırıldığı bir Arjantin’in inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Mevcut hükümetin adayı Daniel Scioli ise Macri’yi telefonla arayarak tebrik etti.

Scioli, destekçilerine hitabında, dünyaya bir demokrasi örneği gösterdiklerini, kampanya sürecinde kendisine destek verenlere teşekkür ettiğini belirtti.

Kirchner de Macri’yi kutlayarak, resmi toplantı gerçekleştirmek üzere salı günü devlet başkanlığı konutuna davet etti.

Ülkenin en zengin isimlerinden birinin oğlu olarak iş adamı kimliğiyle öne çıkan Mauricio Macri, 1995-2007 arasında Boca Juniors Spor Kulübünün başkanlığını yürüttü.

Boca Juniors’un başkanı olmadan 4 yıl önce bir suç örgütü tarafından kaçırılarak 14 gün boyunca alıkonulan Macri, fidye ödendikten sonra salıverilmişti.

Cumhuriyetçi Öneri Partisini (PRO) 2003 yılında kurup siyasete atılan Macri, 2007’den bu yana da Buenos Aires Belediye Başkanlığını sürdürüyordu.

Macri’nin zaferiyle, Arjantin tarihinde ilk kez sağın, demokrasi dışı yollar yerine seçim sandığıyla yönetime geldiği belirtiliyor.

Ayrıca Macri’nin 2001’de görevi bırakan Fernando de la Rua’dan sonra, peronist olmayan ilk devlet başkanı olacağı kaydediliyor.

İki dönemdir yönetimde bulunan Kirchner, 10 Aralık’tan sonra devlet başkanlığı sarayı Casa Rosada’yı, ülkeyi 2019’a kadar yönetecek Macri’ye bırakacak. Arjantin’de, derin ekonomik kriz sonrasında 2003’te yönetime gelen Nestor Kirchner ve ardından eşi Cristina Fernandez de Kirchner ile 12 yıl süren “Kirchnerler dönemi” sona erecek.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.