HaberlerLatin Amerika

Arjantin’de devlet başkanlığı için adaylar belli oldu

Ülkede 25 Ekim’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Scioli, Macri ve Massa yarışacak

Arjantin’de, 25 Ekim’deki devlet başkanlığı seçimleri öncesinde her parti ya da cephenin kendi adayını belirlemesi için pazar günü gerçekleştirilen ön seçimler sonrasında Daniel Scioli, Mauricio Macri ve Sergio Massa’nın devlet başkanlığı adaylıkları kesinleşti.

Oy sayımının yüzde 95’inden fazlasının tamamlanmasının ardından Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner’in de desteğini alan “Zafer İçin Cephe”nin (FPV) tek aday adayı Daniel Scioli, ülke genelinde en fazla oyu alan lider oldu.

Scioli’nin, seçimlerde kendisini en çok zorlaması beklenen “Değiştirelim” (Cambiemos) ittifakı aday adaylarının toplam oyundan yüzde 8 daha fazla oy aldığı belirtiliyor.

“Değiştirelim” ittifakı içerisinde iki aday adayını büyük farkla geride bırakan Cumhuriyetçi Öneri Partisi (PRO) lideri Mauricio Macri’nin, 25 Ekim’de düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerinde Scioli’nin en önemli rakibi olacağı belirtiliyor.

Kirchner yönetimine karşı bir başka güçlü muhalif lider olan Yenilikçi Cephe’den aday adayı Kongre üyesi Sergio Massa da cephe içerisindeki diğer aday adayı Jose Manuel De La Sota’yı geride bırakarak devlet başkanlığı adayları arasına ismini yazdırdı.

Devlet başkanlığı seçimleri için en güçlü üçüncü aday olarak öne çıkan Massa, 2009 yılına kadar Kirchner hükümetlerinde görev almasına rağmen bu yönetimle yollarını ayırarak devlet başkanlığı için aday adayı olmuştu.

Ön seçimlerden sonra ortaya çıkan bu tablo, 25 Ekim’de gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimlerinde Kirchner’in desteğini alan Zafer Cephesi adayı Scioli’nin Arjantin devlet başkanlığına yakın olduğunu gösteriyor.

Arjantinli seçmenler, pazar günü düzenlenen ön seçimlerle, ülkedeki derin ekonomik kriz sonrasında 2003 yılında yönetime gelen Nestor Kirchner ve ardından devlet başkanlığı görevini devralan eşi Cristina Fernandez de Kirchner ile 12 yıl süren “Kirchnerler dönemi”nden sonra ülkeyi 2019’a kadar yönetecek devlet başkanını seçmek için ilk adımı atmıştı.

25 Ekim’deki federal seçimler ve 23 eyaletin 11’inde düzenlenecek yerel seçimlerle Arjantin, devlet başkanlığının yanı sıra 8 eyaletten 24 senatör ve 23 eyaletten 130 milletvekilinin seçimi de için sandık başına gidecek.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.