AvrupaHaberler

Arnavutluk’ta milletvekilleri başbakana ayakkabı fırlattılar

Arnavutluk meclisinde milletvekilleri dün bu ülkenin geçici başsavcısının seçilmesine itiraz amacıyla, başbakan Edi Rama’ya ayakkabı fırlattılar.

İRNA’nın haberine göre, milletvekillerinin başbakanın konuştuğu sırada ayakkabı fırlattıkları bildiriliyor. Muhalefet partisi milletvekillerinin mecliste ayrıca sis bombası da fırlattıkları belirtiliyor.

Bu arada Arnavutluk’ta muhalefetin, geçici başsavcının bu göreve kalıcı olarak seçilmesini protesto etmek için başkent Tiran’da düzenlediği gösteride polis ve göstericiler arasında arbede yaşandı.

Mecliste yapılan oturumda aralık başında görev süresi sona eren Başsavcı Adriatik Llalla’nın yerine Arta Marku seçildi. 140 sandalyeli mecliste 60 milletvekili Marku için oy kullanırken 2 milletvekili “hayır” oyu verdi. 2 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamanın ardından Marku, milletvekilleri önünde yemin etti.

Arnavutluk Demokratik Partisi (PD) önderliğindeki muhalefet milletvekilleri, geçici başsavcının seçilmesinin anayasaya aykırı olduğu ileri sürerek oturumun devam ettiği sırada salona sis bombası attı.

Meclis binası önünde düzenlenen gösteride ise göstericilerin polis kordonunu aşmaya çalıştığı sırada çıkan arbedede bazı polisler ile göstericiler yaralandı.

Geçici Başsavcı Marku, Yüksek Başsavcılık Kurulunun kurulmasına kadar görevine devam edecek.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.