HaberlerİranOrtadoğu

Artık Emperyalizm, İslam İnkîlabının kuşatması altındadır

Rafsancani “ABD başta olmak üzere batılı süper güçler, düne kadar İran’ı ablukaya almışken, bugün herşey tersine döndü ve şimdi kendileri İran İslam Cumhuriyetinin ablukasında artık!” dedi.

İran İslami Düzen Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani dün Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Abdullah Şallah’ı kabulünde yaptığı konuşmada “Bizim Filistin meselesiyle yakınlığımız İslam İnkılabı öncesi ve eski Saltanat rejimine karşı mücadeleye başladığımız yıllara kadar uzanıyor. İşte o zamandan itibaren Filistin’e destek ve İsrail’den nefret konusu, inkılapçılar ve İmam Humeyni’nin mihver konularından biriydi” dedi.

Haşimi Rafsancani daha sonra ABD ve batılı müttefiklerinin İran İslam Cumhuriyeti ve dostlarına karşı ulusal baskılarının bir taraftan İslam ve İslami nizamın gücü, diğer taraftan da bölgedeki halkçı mücadeleler ve halkçı Hareketlerden duydukları korkularından kaynaklandığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “ABD başta olmak üzere batılı süper güçler, Irak’a saldırmadan önce Irak’ın işgal edilmesiyle İran’ın da kuşatılma durumunun tamamlanacağı ve dolayısıyle bu ülkeyi uzlaşmak zorunda bırakacakları zannı içerisindeydiler. Fakat daha sonraki gelişmeler, mevcut şartlarda asıl emperyalizm cephesinin İslam Cumhuriyeti ve bölgedeki dostlarının kuşatması altında kaldığı gerçeğini ortaya çıkardı. Bu da ilahi inayetten başka bir şey değil.”

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Abdullah Şallah da bu görüşmede yaptığı konuşmada, İran İslam İnkılabının zafer yıl dönümü münasebetiyle tebriklerini ifade ederken, İran’ı mazlum ve çilekeş Filistin halkının tek daimi destekçisi olarak tanımlayıp “İran İslam Cumhuriyeti, hiçbir ülke ve gücün gözardı edemeyeceği halkçı ve ilahi bir sistemi çok iyi bir şekilde kurabileceğini ispatlamakla kalmayıp, ayrıca bugün bölgede uluslararası, kültürel ve büyük bir medeniyete ilişkin rolü ve sorumluluğunu üstlenmiş durumundadır” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.