HaberlerİranOrtadoğu

Artık hiçbir güç İran’a el uzatamaz

İran’da dün 1980-88 yılları arasındaki zorunlu savaşın başladığı gündü. Bu münasebetle aynı zamanda dün İran’da Savunma Haftası’nın ilk günüydü.
İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da bir konuşma yaptığı gösteride savaş uçakları, füzeler ve tanklarla dev bir tören düzenlendi. Ahmedinejad, Tahran’da düzenlenen “Kutsal Savunma Haftası” törenlerinde yaptığı konuşmada bölgedeki yabancı güçlerin varlığı ile İran’ın savunma gücü konularına değindi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad konuşmasında, “bugün dünyada hiçbir güç İran’a el kaldıracak cesarete sahip değil” dedi. İslami İran Cumhurbaşkanı, bölgedeki yabancı güçlerin kendi ülkelerine dönmeleri gerektiğini, onların uzun süreli varlıklarına tahammül edilemeyeceğini de söyledi.
Ahmedinejad, “Yabancı güçlerin binlerce kilometre öteden gelip, bölgemize asker yığması, ülkeleri işgal etmesi, insanları öldürmesi, tehdide kalkışması ve halklar arasına ihtilaf salması kabul edilebilir değil” ifadelerini kullandı.
Bu arada İran hava kuvvetleri Tahran’ın güneydoğusunda yeralan Veramin’de bir eğitim uçağının düşmesiyle ilgili çıkan haberlere tepki göstererek, düşen eğitim uçağıyla İran Savunma Haftası günü gösterilerinin hiçbir irtibatının olmadığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.