HaberlerİranOrtadoğu

Artık kimse İran’a saldırmaya cesaret edemez

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad El-Cezire televizyonuna verdiği röportajında İran İslam Cumhuriyetinin işgalci İsrail’i zerrece saymadığının altını çizerek “Artık hiçbir ülke İran’a savaş açamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Katar’ın El-Cezire televizyon kanalına verdiği özel röportajında İran’la batı arasında gergin bir ilişki yaşandığına dair bir soru üzerine “Batılı liderler sadece İran’la değil, aslında hiçbir devletle geçinemiyorlar. Hangi devlet onların elinden rahat bir durumda? Hangi halk onların sayesinde rahat olduğunu hissediyor? Sadece Ortadoğu ve İslam ülkelerinde değil, Avrupa’da bile kendi halkları onların elinden rahatsız ” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra şöyle konuştu “ABD’de de durum böyle. Niye böyle diyorsanız, bu onların aşırıcı isteklerinden kaynaklanıyor. Tabi birkaç ülkenin hükümeti böyle. Ve bunlar bir grubu peşlerine takıyorlar. Bugün dünyadaki halklar ve hükümetler genelde ayrımcılık ve sömürü siyasetlerine karşı. Ülkeler arasındaki ilişkilerin adil ve karşılıklı saygı prensiplerine dayalı olması gerekir. Bu da sadece İran’ın sözü değil. Dünyadaki bütün halklar bunu söylüyor. Peki gelecekte durum düzelir mi? Biz düzelir diyoruz.”

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra İran’la ABD arasında bir savaş çıkması imkanı olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine “Bu çok zayıf bir ihtimal. Bugün İran’la kim savaşmak ister? Kimse istemez. Bir sebep de yok. Biz görüşme ve iyi ilişkilerin en iyi çözüm olduğuna inanıyoruz. Savaş dünyada kabul görmeyen bir şey ve ayrıca bugün artık kimse İran’la savaşamaz” dedi.

Ahmedinejad ayrıca işgalci İsrail’le ilgili olarak “İsrail’i zaten biz saymıyoruz. Bu rejimin İran karşısında varlığı yok. Savaş sadece bombardıman değil ki. Onlar İran’la savaşabilecek güçte mi ki? Batılı ülkeler sırf İsrail’i koruyabilmek için gelip Afganistan ve Irak’ı işgal ettiler. Korunmaya muhtaç olan bir rejim başkasıyla savaşabilir mi” şeklinde karşılık verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.