AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Aseferi: Fransa teröristlere verdiği desteğin maliyetini ödüyor

İran Muhabirine konuşan Muhammed Hasan Aseferi, Paris terörist saldırısının DAEŞ tarafından üstlenmesini değerlendirdi. Aseferi, DAEŞ ve tekfirci terörist grupların batılı ülkelerinin ürünü olduğuna işaret ederek, “Amerika ve onun yandaşları Suriye ve Irak’ta bulunmasalardı eğer, bölge bugün bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmayacaktı”dedi.

Aseferi, terörist gruplar ve DAEŞ’in başta Amerika üzere batılı ülkeler tarafından desteklendiklerini ifade ederek, bölgedeki gerici Arap ülkeleri teröristlere silah ve asker sağladıklarını hatırlattı.

Bir gün terörizm batılı ülkelerin boynuna vebal olacağına dair İran İslam Cumhuriyeti’nin ön gördüğü bu gibi meselelere işarer eden Hasan Aseferi, bugün Paris’te yaşanan’ın kaç yıldan beri Irak ve Suriye’de yaşanmakta olduğuna dikkat çekti.

Aseferi, Viyana’da düzenlenecek Suriye toplantısına işaret edrek, tekfirci gruplarla yaşanan sorunlarınbu gibi toplantılarda çözüelemeyceğini, çözüm yolu ise teröristlerin mali ve silah kaynaklarını kesmek olduğunu konuşmasına ekledi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin, hadisede hayatını kaybedenlerin aileleri ile dert ortağı olduğunu hatırlatan Aseferi, batılı politikacıların bu gibi hadiselerden ders almadıklarını düşündüğünü vurguladı.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sekreteri, batılı ülkeler kendi hayatlarını sürdürebilmek adına batı Asya ülkelerde güveliksizlik çıkarma peşinde olduklarını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.