HaberlerİranOrtadoğu

Aseferi: PMD dosyasının kapanması imtiyaz değil

PMD dosyasının kapanmasıyle ilgili Mehr Haber Ajansı muhabirine konuşan Muhammed Hasan Aseferi, “Bu dosyanın kapanması İran’a verilen bir imtiyaz değildir. Aslına bakarsak bu dosyanın kapanması askeri alanda İran İslam Cumhuriyeti’nin herhangi bir nükleer faaliyette bulunmadığını gösterdi” dedi.

Batı’nın PMD dosyasını kapatmaktan başka hiçbir yolu olmadığını söyleyen Aseferi, “Nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesi için bu dosyanın kapanması gerekliydi. Eğer Batı bu hususta girişimde bulunmak istemeseydi biz de o zaman nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesi için bir adım bile atmazdık” ifadesini kullandı.

Asferi, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, BM ve BM Güvenlik Konseyi artık Amerika’nın bölgede izlediği şirret politikaları gerçeğe dönüştüren kurumlar haline gelimişlerdir. Nitekim ki, ABD herhangi bir ülkeye karşı operasyon düzenlemek istediği zaman sözde uluslararası kurum ve kuruluşları bir araç gibi kullanıyor” diye ekledi.

Gelecekte de farklı gerekçelerle Batı’nın İran’a karşı kararlar onaylayabileceğini duyuran Muhammmed Hasan Aseferi, “İran nükleer programının askeri açıdan ele alınmasının İran halkı için boş bir konu olduğu gibi, PMD’nin de kapanması halkımız için şaşırıtıcı bir şey değildir. Biz Batı’ya iyimser bakmıyor ve güvenmiyoruz” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.