EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

Aseluye’de petrokimya ürünlerinin yüzde 42’si üretiliyor

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Mesud Mir Kazımi, Aseluye’de Pars’ın enerji-ekonomi özel bölgesinde petrokimya komplekslerinde 22 milyon ton ürünün üretildiğini, bunun da tüm petrokimya ürünlerinin yüzde 42’sini kapsadığını belirtti.

Mir Kazımi “petrokimya ürünleriyle ilgili uygulanmakta olan projelerde 27 milyon tonluk ürün üretim kapasitesini içermektedir” dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin dünyada ikinci doğal gaz kaynaklarına sahip ülke olduğunu vurgulayan Petrol Bakanı, hegemonya ülkelerin sert tutumu ve yaptırım şartlarında petrol, gaz ve petrokimya sanayi projelerinin gerçekleştirilmesinin yerli uzmanların gücünü ve inancını gösterdiğini belirtti.

İran’da petrokimyanın monte edilen kapasitenin 50 milyon tonu aşmasının ve bu ürünün üretiminde Orta Doğu’da birinciliği alması, yerli uzmanların öz güvenini ve inancını gösterdiğini vurgulayan Mir Kazımi, Güney Pars’ın en büyük ve tanınmış doğal gaz havzası olarak dünyada tanındığını vurguladı ve ekledi: “şu ana kadar Güney Pars bölgesindeki sekiz rafineri fazın ürettiği gaz, tatlı gaza dönüştürülerek tüm ülkeye dağıtıldı ve bir bölümü de petrokimya ürünlerine dönüşmek amacıyla bu bölgenin petrokimya kompleksine gönderiliyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (6) içerik yüklenmiştir.