FilistinHaberlerOrtadoğu

Askeri barikatlar 750 bin nüfusluk El-Halil şehrini açık cezaevine dönüştürdü

Siyonist işgal ordusunun cadde ve sokakların başlarına askeri barikat kurması, şehrin giriş ve çıkışlarını demir bariyerlerle kontrol altında tutması 750 bin nüfusluk tarihi El-Halil şehrini adeta açık cezaevine dönüştürmüş durumda.

Batı Yaka’da bulunan 350 askeri geçiş noktası, Filistinliler için hakaret, tutuklama, baskı, gözaltı ve ölüm noktalarıdır. İşgal askerleri buralardan geçmek zorunda kalan Filistinlere karşı terör estirmekten geri durmuyor. Filistinliler kendilerine doğrultulan silahın ne zaman ateş alacağını düşünüyor.

Askeri geçiş noktalarıyla ilgili konuşan yerleşkeler konusunda uzman Filistinli aktivist Abdulhadi Hanteş şunları söyledi: “Bu askeri geçiş noktalarında onlarca Filistinli şehit olmuş veya yaralanmıştır. Mesela Ramallah ve Vadi’n-Nar arasındaki askeri noktada Filistinli işçileri kovalayan işgal askerlerinin birkaç işçinin ölmesine neden olmaları askerlerin orada estirdiği terörün açık örneklerinden biridir. İşgal güçleri Filistinlileri rencide etmek, onurlarını kırmak ve onları hayattan bezdirmek için aramayı bahane ederek onları soyuyor, askerleri bıçaklamaya çalıştıkları iddiasıyla çocukları ve gençleri tutukluyor.”

Bir yerden başka yere gitmek için saatlerce kontrol noktalarında bekleyen ve azarlanan Filistinliler için askeri geçiş noktaları tam bir işkence noktalarıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Şubat 2024 (21) içerik yüklenmiştir.