HaberlerİranOrtadoğu

Askeri dikta ABD’de geleneksel düşünce tarzıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, ABD dışişleri bakanının İran’ın içişlerine yönelik müdahale içeren son açıklamalarını kınayarak, Askeri diktatörlük ve saldırganlığın ABD’de eski ve yerleşik bir düşünce tarzı olduğunu belirtti.

ABD dışişleri bakanı Hillary Clinton, son günlerde yaptığı açıklamada, İran’da dini yönetim adı altında askeri bir diktatörlüğün şekillenmekte olduğunu iddia etmişti.

Mutteki, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Amerika’nın geleneksel zorbalık anlayışının bugün dünyanın dört bir yanında ispat olduğunu zira Amerika’nın emperyalist siyasetlerini dayatmak için askeri saldırı ve hatta uluslar arası kuruluşları bile kendi şom hedefleri için kullandığını ve bu kuruluşlara baskı yaptığının bilinen bir gerçek olduğunu söyledi.

Mutteki, ABD dışişleri bakanının İran yönetimi karşıtlarının, İslam nizamını devirmek için koordine edilmesi gerektiğine dair açıklamasının gerçekte ABD yönetiminin uluslar arası hiçbir hukuku ve kanunu tanımadığını göstermeye yettiğini ve aynı zamanda Amerika’nın İran’a karşı niyetini açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Dışişleri bakanı Mutteki, Amerika’daki aşırılık yanlısı siyonist Yahudiler ile İslam düşmanlarının Kuranı Kerim’i yakma girişimlerine tepkisini göstererek, böyle bir durumdan, Amerikan yönetiminin sorumlu olduğunu zira Amerika’nın bu zamana kadar açık bir şekilde İslam düşmanlığı ve siyonistleri destekleyen bir tutum içinde olduğunu ve bu gibi olayların da Amerika’nın bu siyasetlerinden kaynaklandığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.