FilistinHaberlerOrtadoğu

Asla siyonistlere taviz vermeyeceğiz

Mısır’ın, Ürdün’ün Akabe limanından giriş yapmasına izin vermemesi üzerine Akabe’den Suriye’nin Lazkiye limanına hareket eden ve oradan da Mısır’ın Ariş limanına geçiş yapacak olan Filistin’e Özgürlük Konvoyu, Suriye’de halkın sevgi gösterisiyle karşılandı. Göstericiler, Gazze’ye varmak için konvoyun gösterdiği sabra hayran kaldıklarını, kafilenin yol almasını engelleyen Mısır’ın tavrı karşısında da hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade ettiler.

Dün gece (29 Aralık Salı) geç saatlerde Suriye’nin başkenti Şam’a dönen konvoyu, Suriyeli ve Filistinli kalabalık bir grup karşıladı.

Özgürlük Konvoyu’nun Şam’a ulaşmasının hemen ardından bir basın toplantısı düzenleyen konvoyun organizatörlerinden İngiliz parlamenter George Galloway şöyle dedi: “Uzun görüşmelerin ardından araya giren ve bizim adımıza görüşmeler yapan Türk heyeti ile Mısır heyeti arasında varılan anlaşmaya göre konvoyun Mısır’ın Ariş şehri üzerinden Gazze’ye giriş yapmasına izin verildi. Bu konvoy tamamıyla insani bir iyilik hareketidir. Hak sahiplerine ulaştırmak üzere tıbbi malzeme taşıyor. Bu kafile özellikle bir tarafı siyasi olarak desteklemek için gelmedi. Sadece ve sadece savaşta zarar gören insanlara yardım ulaştırmak için yola çıktı.”

“21 Aralık tarihinde Mısırlı yetkililerden bir mektup aldık. Mektupta Ariş’ten söz edilmiyor” diyen Galloway, kendilerinin Ürdün’ün Akabe limanından Nuveybe limanına oradan da Ariş’e geçmek istediklerini fakat Mısır’ın konvoyu geri çevirdiğini ve bunun nedenini hâlâ bilmediklerini söyledi.

Galloway sözlerini şöyle sürdürdü: “Mısır hükümeti gönderdiği mektupta bir şarttan daha bahsediyordu. Gazze’ye geçmek için işgal yönetiminden izin almamızı istiyordu. 35 yıl Filistin davası için mücadele ettikten sonra işgal yönetimiyle işbirliği yapmayacağız. Bedeli ne olursa olsun bu tavrımızı sürdüreceğiz.”

Gazze’ye doğru yol alan konvoy 250 araçtan oluşuyor. Konvoyda ayrıca 17 ülkeden toplam 465 kişi bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.