HaberlerİranOrtadoğu

Asya’nın en büyük rafinerisi İran petrolüne talip

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakan Yardımcısı’nın başkanlığında bir Güney Koreli ekonomi heyeti yakında Tahran’ı ziyaret edecek.

İran’ın Güney Kore’nin Hyundai şirketi ile İran petrokimya sanayiinde faaliyet etmesi için başlattığı müzakerelerden sonra, Güney Kore’nin müteahhitlik ve rafineri sektöründe faaliyet gösteren büyük şirketleriyle yürütülen müzakerelerin yeni turunun Tahran’da yapılması bekleniyor.

İran’ın petrol, doğalgaz ve petrokimya sektörüne karşı yapılan yaptırımların uygulanmasından önce Güney Kore’nin GS, Hyundai ve Samsung gibi en büyük firmaları bu sektörlerde faaliyet ediyordu. Sözkonusu ülkenin dört büyük rafinerisi de İran petrolünün müşterisiydi.

İran İslam Cumhuriyeti Seul Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Güney Kore Toprak, Altyapı ve Taşımacılık Bakanı Yoo II-ho’nun başkanlığında bir ekonomik heyetin Ağustos’un son günlerinde Tahran’ı ziyaret edeceği belirtildi. Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se’nin de gerekli koordinasyonlar yapıldıktan sonra İran’a gideceği duyulan haberler arasında.

Asya’nın en büyük rafinerisi olarak bilinen Güney Kore’nin SK Energy şirketinin yetkilileri son zamanlarda bir kez daha İran’dan ham petrol ve doğalgaz ithal etmek istediklerini ilan etti.

Şimdilerde günlük ortalama 125 ila 130 bin varil İran ham petrolü Güney Kore rafinerilerine ihraç ediliyor ve yaptırımlar sonrası Güney Kore rafinerilerine gerçekleşen petrol ihracatının günlük 100 bin varil civarında artması öngörülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.