FilistinHaberlerOrtadoğu

Ateşkesin sonuçsuz kalması İsrail’in isteğidir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Siyonist işgal devletiyle yapılacak bir ateşkes anlaşmasının kuşatmanın kaldırılmasına ve sınır kapılarının açılmasına bağlı olduğunu belirterek, Şalit dosyasının ise, zindanlardaki Filistinli esirlerin serbest bırakılmasıyla kapanabilecek ayrı ve bağımsız bir dosya olduğunu ifade etti.

Halid Meşal, Şam’da Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’yı karşılarken gazetecilerin sorularına verdiği cevapta şöyle dedi: “Ateşkes ancak kuşatmanın kaldırılması ve sınır kapılarının açılmasıyla sağlanabilir. Ateşkes dosyasını Şalit dosyasıyla karıştırmak doğru olmaz. Şalit, Siyonist zindanlardaki esirlerimizin serbest bırakılmasının karşılığıdır.”

Menal, Siyonist işgal hükümetinin, Şalit dosyasını seçimden önce olduğu gibi, seçimlerden sonra da iç pazarlık konusu yaptığını, kurulacak koalisyon hükümetinin kurulmasında pazarlık şanslarını artırmak için bu dosyayı kullandığını söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’yı karşılamaktan son derece memnun kaldıklarını ve Mısır’ın ortaya koyduğu çabaların aksamasından Siyonistleri sorumlu tuttuklarını belirten Meşal şöyle devam etti: “Mısır’ın ateşkes konusunda yaptığı üstün gayretlerin aksamasından, son anda yeni şartlar ileri süren Siyonist İsrail hükümetini sorumlu tutuyoruz. Mısır’ın çabalarını dosyaları karıştırmak isteyen Siyonist İsrail hükümeti sabote ediyor, dolayısıyla bu konudaki sorumluluk tamamıyla ona aittir.”

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.