FilistinHaberlerLübnanOrtadoğu

Atlantik: Hizbullah’ın Silahları, İsrail’i Alev Alev Yakabilir

Atlantik dergisi, Hizbullah’ın her zamankinden ziyade İsrail’e zarar vermeye hazır olduğu uyarısında bulundu.

Amerikan dergisi; Hizbullah’ın gelişmiş silahlarının yeteri kadar dikkate sahip olduğuna işaretle, bu partinin “İsrail’in askeri ve sivil tesisleri”ne saldırabileceğini belirtti.

İsrail’in eski Washington Büyükelçisi Michael Oren’den naklen Atlantik şöyle yazdı: “İranlı güçlerin (Suriye ve işgal topraklarının ortak) sınırlarından çok uzaklaşması bir şeye yaramaz çünkü bu ülke 200 kilometrelik menzile sahip füzelere sahiptir.”

Bu doğrultuda 33 Günlük Savaş’a katılan Hizbullah üyelerinden el Hac Muhammed’den naklen, “2006’den bugüne kadar oyun kuralları tamamen değişmiştir. Biz bu kez hedeflerimizi önceden belirlemişiz ve nokta vuruşu yapan füzelerin yağmuruna tutacağız.” diye yazdı.

Hizbullah’ın silah deposu, bir Amerikan yetkilinin iddiasına göre 100 bin füze içeriyor. Bu depoda İran yapımı “Fatih-110”, “Scud” ve İsrail savaş uçaklarını düşürebilecek “karadan havaya” füzelerin olduğu tahmin ediliyor.

Atlantik’in yazısına göre, İsrail yöneticileri, Hizbullah’ın bu füzelerini Suriye’nin batısında kullanabileceğinden ve Lübnan’da doğrudan savaş başlamadan önce, İsrail’e darbe vurabileceğinden endişe ediyorlar.

Aynı dergi, İsrail’in Suriye’de Hizbullah’a karşı saldırılarının savaş fitilini yakabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İsrail’in eski Washington Büyükelçisi bununla birlikte, İsrail’in Hizbullah füzelerinin konuşlu olduğu sivil noktalarını hedef almak için kendini zorunlu gördüğünü söylüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.