DünyaHaberlerİranOrtadoğu

ATLAS Haber Ajansı yakında açılacak

İran İslam Cumhuriyeti’nin İslami medya oluşturma adımları hızla devam ediyor.

İran Uluslararası İslami Radyo ve Televizyonlar Birliği (IRTVU) uluslararası haber ajansının önümüzdeki yılın başında faaliyete geçeceğini duyurdu.

IRTVU tarafından yapılan açıklamada, “Atlas” haber ajansının Arapça, İngilizce ve Farsça olmak üzere ilk planda üç ayrı dilde yayın yapacağı belirtildi.

İran bu hamle ile çoğu batı ülkelerine bağlı ajanslarla sınırlı bilgi savaşlarında tekeli kırma, olayları farklı bir perspektif ve dille dünyaya duyurma amacında.

Uluslararası İslami Radyo ve Televizyonları Birliği Genel Sekreteri Ali Kerimiyan, Press TV tarafından organize edilen “Medya Kaynaklı Psikolojik Savaş” konulu konferansta, dünyada Amerika, İngiltere ve İsrail’in kontrolünde olan bir medya blokunun bulunduğunu savunmuş, bu medya vasıtasıyla İslam’a ve Müslümanlara karşı bir psikolojik savaş sürdürüldüğünü söylemişti.

Video, resim ve haber akışı sağlayacak olan Atlas haber ajansı ile “fikirler savaşının” hızlanacağı değerlendirmesi yapılırken, batılı ajanslar Atlas’la ilgili yapılan duyurunun ardından, ajansın Devrim Muhafızları tarafından yönetileceğini iddia etmeye başladı bile.

Associated Press (AP) Brian Murphy tarafından yapılan bir değerlendirmede, Atlas haber ajansının kontrolünde İran’ın “gittikçe güçlenen” Devrim Muhafızları’nın olacağı, böylece İran’ın “propaganda savaşında güçleneceğini” savunuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.