ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Atvan: Suudi Veliaht Yemen Savaşının Asıl Nedenini Açıkladı

Rey el-Yevm Gazetesi Editörü Abdulbari Atvan; Suudi veliaht Muhammed Bin Selman’ın Yemen’deki savaşın, Ensarullah’ın Suudi Arabistan’ın güney sınırlarında yeni bir Hizbullah’a dönüşmesini engellemek amacıyla devam edeceğine yönelik açıklamalarını değerlendirerek bunun savaşın uzaması anlamına geldiğini belirtti.

Bu açıklamalar ayrıca şu anlama gelmektedir; bu savaş görüşme yoluyla ve tüm tarafların onayıyla sona ermeyecektir, bu savaşın amacı Yemen’de Ensarullah’ın kökünü kazımaktır.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e karşı başlattığı savaşın gerçek nedenlerinin ortaya çıkması

Eğer Yemen’deki savaşa devam edilmesinin nedeni Ensarullah’ın yok edilmesi ve bu hareketin silahlarının alınması ise şunu söylemek gerekir ki Muhammed Bin Selman’ın açıklamaları Yemen’e başlatılan savaşın nedeni olarak gösterilen Abdu Rebe Mensur Hadi’nin tekrar iktidara taşınması hedefinin sadece bir kılıf olduğunu ve bununla savaşı ya da başka bir hedefi gizlemeye çalıştıklarını gösterir.

Hizbullah’ın adına yönelik bir fobi oluşturma

Bir diğer nokta ise bölgedeki bazı ülkelerin ve yine işgalci İsrail Rejiminin, Hizbullah’ın adına karşı bir fobileri var çünkü bu hareket İran liderliğindeki direnişin askeri kolu sayılmaktadır ve İran da Amerika’nın Batı Asya’daki en büyük stratejik hedefiydi ve bunun delili ise Amerika’nın Tahran’a karşı aldığı yeni yaptırım kararıdır.

“Bir diğer Hizbullah” tabiri nereden çıktı?

Bu arada şunu söylemek gerekir; Filistin Özerk Teşkilatı lideri Mahmut Abbas, Hizbullah hakkında bu tabiri dile getiren ilk kişidir, yani Gazze’de bir başka Hizbullah’ın oluşmasının mümkün olmadığını ve sadece tam silah bırakmayla barışın mümkün olabileceğini açıklamıştı. Mahmut Abbas’a göre tek yasal ve meşru silah güvenlik bakımından işgalci İsraillilerle koordinasyon sağlayan Filistin güvenlik güçlerinin silahıdır.

İsrail Lübnan ve Suriye’de eş zamanlı bir savaş başlatmaya çalışıyor

Bu arada İsrail Savaş Bakanı Avidgor Liberman da bu gruba dahil olarak şu açıklamada bulundu: Gelecekteki savaş eş zamanlı olarak Lübnan ve Suriye’ye yapılacaktır. Lübnan Ordusu bağımsızlığını yitirmiş ve Hizbullah’ın bir kolu haline gelmiştir.

İran yoluyla kapsamlı bölgesel savaş başlatmak

Eğer Washington’da Amerikan Genel Kurmay Başkanının davetiyle ve Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan ve BAE mevkidaşlarının katılımıyla İsrail Genel Kurmay Başkanıyla yapılan görüşmede; Lübnan, Suriye ve Hizbullah aleyhine ve İran yoluyla kapsamlı bir bölgesel savaş başlatmak amacıyla bir savaş planı hazırlanmış olursa buna şaşırmayız. Bu arada Lübnan Ordusu komutanı Jozef Avn, İsrail Genel Kurmay Başkanının orada bulunması nedeniyle söz konusu toplantıyı terk ederek bizi gururlandırdı ve Lübnan’ın düşmanla sadece savaş meydanında karşı karşıya gelebileceğini gösterdi.

Ensarullah ve Hizbullah ile mücadele etmek kolay iş değildir

Her durumda anlaşılan o ki Hizbullah’ı yok etmek kolay değildir ve belki de aynı zorluk Yemen’in kuzeyinde bulunan Ensarullah için de geçerlidir ve bu konuda şunu hatırlatmamız gerekir ki bu hareket 15 yılı aşkın bir süredir İsrail ile mücadele etti ve İsrail kabullenmekte zorlandığı büyük darbeler aldı öyle ki 2000 yılında dönemin Başbakanı Ayoub Barack yenildiklerini itiraf ederek tek taraflı geri adım atmak zorunda kaldı. Hizbullah İsrail’i iki kez yenilgiye uğrattı ve buna ilave olarak 1983 yılında Amerika’ya Beyrut’taki deniz üssünde güzel bir ders verdi. Hizbullah şuan güçlenmiş ve daha tecrübeli hale gelmiş durumdadır ve elinde bulundurduğu füzeler 2006 yılına oranla iki katına çıkmıştır; 2006 yılında İsrail 33 gün savaşında yenilgiyi bir kez daha tatmıştı.

Ancak en kötüsü Amerika’nın Arapları, İsrail’in yararına İran ile savaşmaya teşvik etmesidir.

Başa dön tuşu
Kapalı