HaberlerAsyaDünya

Avrasya Birliği üyeleri arasında doların kaldırılması

Çeşitli ülkelerin ticaretinde dolarsız ticaret yaklaşımı sürüyor. Bu bağlamda Avrasya Birliği de, üye ülkelerin milli para birimlerinin yaygın şekilde birlik üyeleri arasında ticaret için kullanılması için çalışmakta.

Rusya Avrasya Devletleri Konseyi’nin son toplantısında Amerikan doları yerine Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan’ın milli para birimlerinin kullanılması konusunu gündeme getirdi. Ukrayna savaşı patlak verdikten ve Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı ağır yaptırımlar uygulama kararı aldıktan sonra, çeşitli ülkelerin Rusya ile dolarsız ticaret süreci hızlandı. Şimdiye kadar, İran, Türkiye, Hindistan, Çin, Ermenistan ve Kırgızistan, Rusya ile ikili ticarette kendi para birimlerini kullandıklarını ilan ettiler.

Kırgızistan Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Bakanı Danyar İmangeldiyev , bu bağlamda yaptığı açıklamada, “ruble”nin güçlenmesine göre, Kırgızistan’ın Rusya ile ticaretinde doları kaldırdığını vurguladı.

Avrupa ve ABD, Rusya’ya karşı koymak için ekonomik yaptırımlar ve baskıya başvururken, Moskova da kendi bölgesel ve ekonomik potansiyellerini kullanarak, doları zayıflatmaya ve çeşitli ülkelerin Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerinde doların hegemonyasına son vermeye gayret göstermekte. Belarus, Kazakistan, Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan, Avrasya Ekonomik Birliği’nin üyelerini teşkil ediyor. Birlik anlaşması 29 mayıs 2014’te Belarus, Kazakistan ve Rusya arasında imzalandı, ardından 1 ocak 2015’te yürürlüğe girdi. Rusya, Avrasya Birliği toplantısında, birlik üyelerinin kendi aralarındaki ticarette milli para birimlerini daha fazla kullanmalarını istedi. Moskova, bu ülkelerin kendi para birimleriyle ticaret yapmalarının, bu paraların güçlenmesine yol açacağına inanıyor.

AB gibi diğer bölgesel örgütler deneyimi, bir bölgesel çatının altında ekonomi ve ticaret ekseninde ülkelerin toplanmasının, Amerikan dolarını kenara bırakılabileceğini gösteriyor. Bu nedenle, milli para birimlerinin kullanılması, ABD’nin çeşitli ülkelerin ekonomisine baskısını etkisizleştirebilecek etkin bir çözümdür.

Bilindiği gibi, ABD, kendi para birimi olan doları, başka ülkelere baskı yapmak ve kendi politikalarını dayatmak için bir silah gibi kullanmakta. Bu durum bağımsız ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeyi rahatsız etmiştir. Bunun için ülkelerin dış ticaretlerinde dolar hegemonyasından kurtulması, önemli bir stratejisi sayılıyor.

Bundan önce İran İslam Cumhuriyeti, ABD’nin tek taraflı yaptırımlarını etkisizleştirmek ve komplolarını boşa çıkarmak için kendi para birimini kullanmayı dış ilişki ve görüşmelerinde gündemine almıştır. Çünkü doların gücünün artmasını önlemek, bu para birimiyle dış ticaret sürecini zayıflatmış olacak ve Amerikan doları ve ekonomisinin çöküşüne yol açacaktır.

BRICS Uluslararası Forumu Başkanı Purnima Anand , Rusya ve Hindistan arasında milli para birimleriyle ödeme sisteminin uygulanmakta olduğu için iki ülkenin doları kullanmaya artık ihtiyaç duymadığını ifade etti.

Böylece, Avrasya bölgesi başta olmak üzere çeşitli ülkelerin kendi para birimleriyle ticaret yapma stratejisini genişletmeleri halinde, ABD’nin ekonomik baskı ve etkisinin azalacağı gibi, diğer ülkelerin ABD’nin baskısı karşısında gerek siyasi, gerekse ekonomik olarak güçlenmiş olacağı kesindir. Bu bağlamda İran İslam Cumhuriyeti’nin doların hegemonyasını önleme deneyimlerinden yararlanmak , Avrasya Birliği dahil diğer ülkelerin önündeki çözümlerden biri sayılıyor./

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.