AsyaHaberler

Avrasya Ekonomik Birliği, İran ile işbirliği zaruretini vurguladı

Avrasya Ekonomik Birliği Komusyonu Başkanı, İran İslam cumhuriyetinin bu birliğin çok önemli ve değerli bir müttefiki olduğunu bildirdi.

Sputnik haber ajansının bildirdiğine göre dün bu konuda açıklamada bulunan Avrasya Ekonomik Birliği komisyonu başkanı Viktor Khristenko, serbest ticaret bölgelerinin oluşturulması yönünde İran’ın bu birlik için önemli bir ortak olduğunu hatırlatarak, İran’ın Avrasya Ekonomik Birliğinin en öncelikli ülkelerinden olduğunu açıkladı.

İran ekonomisinin çok iyi bir ortamda bulunduğunu ve birliğe üye ülkelerin İran ile ilgili olumlu görüşe sahip olduklarını belirten Avrasya Ekonomik Birliği Komisyonu Başkanı, Ermenistan’ın bu birliğin üyelerinden biri olarak İran ile çok yakın ilişkiye sahip olduğunu bildirdi.

Avrasya Ekonomik Birliği bu yıl başından itibaren çalışmasına başlamış olup, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgizistan ve Ermenistan ülkelerinden oluşmaktadır.

Ermenistan cumhurbaşkanı Serkisyan daha önce Avrasya Ekonomik Birliği Zirve toplantısında İran’ın da bu birliğe üye edilmesini teklif etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.