HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Avrasya’nın İran’la serbest ticaret için yeni adımı

Avrasya Ekonomik Birliği Ticaret Bakanı Andriy Slepnev, yakın gelecekte İran ile bir serbest ticaret anlaşması imzalanacağını duyurdu.

Andriy Slepnev Avrasya Ekonomi Birliği’nin İran ie bazı konuların çözüme kavuşturmak için yapılan son müzakerelerin çok önemli olduğuna işaretle, söz konusu anlaşmanın çok yakın bir gelecekte imzalanacağından emin olduklarını belirtti.
Avrasya Ekonomi Birliğinin söz konusu üst düzeyli yetkilisi, yapılan  görüşmelerin başlıca gündeminin İran ve başta Rusya olmak üzere Avrasya ile ticarette gümrük vergilerinin kaldırılması olduğunu söyledi. Avrasya Ekonomi Birliği Ticaret Bakanı, İran ve Avrasya Ekonomik Birliği arasında bir çok konuda anlaşma sağlandığı bir ortamda bu açıklamayı yaptı.
Avrasya Ekonomik Birliği Ekonomik Komisyonu da yaptığı açıklamada şunları duyurdu:
“Geçen hafta Tahran’daki müzakereler sırasında iki taraf arasında gelecekteki anlaşma için bir mutabakat zaptı imzalandı. İran tarafı, geçtiğimiz hafta Perşembe günü Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Ali Rıza Peyman Pak başkanlığındaki Avrupa Birliği Ticaret Bakanı Slepnev başkanlığındaki Avrasya Birliği heyetiyle müzakerelerde bulundu.”
İran ve Avrasya  arasında serbest ticaret anlaşması son yıllarda karşılıklı anlaşmalardan sadece biridir. İran ile Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin büyük bir bölümü bu anlaşma çerçevesinde yapılacak gibi görünüyor. Nitekim İran ve Avrasya ülkelerinin bu anlaşma çerçevesinde serbest ticaret bölgeleri oluşturarak karşılıklı işbirliğini geliştirmeleri kararlaştırılmıştır.
Avrasya Birliği yetkilileri son birkaç yılda İran’la bir çok müzakere turu düzenledi. Bu müzakerelerin yapılması Tahran’ın Avrasya Ekonomik Birliği ile işbirliği açısından önemli olduğunu göstermekte. Bu bağlamda İran Ticareti Geliştirme Örgütü’nün uluslararası ilişkiler ve ticaret anlaşmaları danışmanı Seyyidi geçen Nisan ayında şunları söylemişti:
“Bu turdaki görüşmeler her iki tarafın da ürün listelerinin konusu oldu. Bu görüşmeler, İran temsilcileri ve Avrasya Birliği’ne üye beş ülkenin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Serbest ticaret anlaşmasında, her iki taraftan alınan malların yaklaşık yüzde 80’inin tarifesinin kademeli olarak sıfıra indirileceği, kalan yüzde 20’lik malın tarifesinin ise değişmeyeceği hükme bağlandı. Şu anda, anlaşma metni büyük ölçüde tamamlandı ve her iki tarafça daha fazla değerlendirilmesi gereken birkaç konu var.”
2019’da İran ile Avrasya Birliği arasındaki ticaretin değeri 2 milyar 400 milyon dolardı ve bu değer 2021’de 5 milyar dolara yükseldi. İran ile Avrasya arasındaki ticaret değerinin yaklaşık 4 milyar doları tarım ürünleri ile ilgiliyken, endüstriyel makine ticareti de son yıllarda artış göstermiştir. İran ayrıca Avrasya ülkelerine makine, metal malzemeler ve mineraller ihraç etti. Ayrıca, önceki karşılıklı anlaşmasının serbest ticaret anlaşması haline gelmesi halinde, İran ile Avrasya arasındaki malların yaklaşık %80’inin ticaret tarifesi sıfırlanacak. Bu konu karşılıklı ticaret hacmini artıracaktır. Zira Avrasya Ekonomik Birliği şimdiye kadar buna büyük bir kapasite ile bir anlaşmayı gündeminde bulundurmuyordu.
Öte yandan, İran’ın bu birliğe üyeliği için Rusya gibi üye ülkelerin bazı yetkililerinin desteğinin yanı sıra, İran’ın ticaret payının artması ve Güney Kafkasya’daki mevcut koridorların gelişimi için jeopolitik konumu da İran’ın bu birliğe tam üyeliği için ortam sağlayabilir. /

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.