AvrupaHaberler

Avro Grup Başkanı: Şengen’in sonu geliyor

Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem, serbest dolaşım yapılan Şengen uygulamasının sonunun geldiğini söyledi.

Avro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, mülteci krizinin Şengen’i tehlikeye soktuğunu, anlaşmanın devamını sağlayabilmek için, serbest dolaşım bölgesinin daraltılarak ‘çekirdek bir Avrupa’ belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Hollanda Maliye Bakanlığı görevini de yürüten Dijsselbloem, mülteci akını devam ederse AB ülkelerinin uzun vadede sosyal devlet statüsünü koruyamayacaklarını belirtti. ‘Handelsblatt’ isimli gazeteye konuşan Dijsselbloem, bu konuda çok iyimser olmadığını kaydetti.

AB içinde yükün adil bir şekilde dağılımı ve sınırların daha iyi korunması için üyeler arasında dayanışma gösterilmediğini ifade eden Dijsselbloem, böyle devam ederse Hollanda, Almanya, İsveç, Avusturya ve Belçika’nın ‘Mini-Şengen’ için biraraya geleceklerini söyledi. Ancak bunun
istenen bir çözüm olmadığını, olumsuz politik ve ekonomik sonuçlar doğuracağını vurguladı.

Alman federal hükümetinden Dijsselbloem’ün açıklamalarına gösterilen tepkide Almanya’nın minik Şengen teklifini kabul etmediği, Şengen’in devam etmesini, ancak sınırların daha iyi kontrolünün sağlanmasını istediği bildirildi.

AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, Şengen’in sona erdirilmesine karşı uyarıda bulunarak, bunun aynı zamanda para birliği Avro’nun da sonu anlamına geldiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (11) içerik yüklenmiştir.