FilistinHaberlerOrtadoğu

Avrupa-Akdeniz Müessesesi Gazze’de olası bir insanlık felaketi konusunda uyardı

Avrupalı insan hakları müessesi, yakıt eksikliği ve buna bağlı olarak Filistin halkına sunulması gereken hizmetin aksaması nedeniyle Gazze’deki insanları ve çevreyi büyük bir felaketin beklediğini belirtti.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi dün (05 Temmuz Cuma) yayınladığı basın açıklamasında, Gazze’deki gidişatın uluslararası müdahaleyi gerektirecek kadar tehlike arz ettiğini ve felaketin 1.5 milyon insanın hayatını tehdit ettiğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca, “Yakıt eksikliği birkaç saat içinde hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarda felaketin meydana geleceğini haber veriyor. Aynı tehdit denizi ve denizdeki avlanmayı da tehdit ediyor. Çünkü yakıtın tükenmesi yüzünden ailelerini geçindiren dört bin balıkçı teknelerini çalıştıramaz hale gelecek” ifadelerine yer verildi.

Elektrik sorununa da değinen Avrupalı insan hakları merkezi, yakıtın tükenmesiyle atık su tahliye ünitesinin duracağını, atık suların denize döküleceğini ve bu durumda bir çevre felaketinin yaşanabileceğini ifade etti.

Mutfak gazında da sıkıntılar başgösterdiğini belirten merkez, Kerem Ebu Salim sınır kapısından sadece 130 ton gazın giriş yaptığını ve bununla 250 tonluk ihtiyacın ancak yarısının karşılandığını kaydetti.

Uluslararası camiaya çağrıda bulunan insan hakları merkezi, felaket daha büyümeden sınır kapılarının açılması ve gereken temel ihtiyaçların girmesi için işgal rejimine baskı yapılmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.