AvrupaDünyaHaberler

Avrupa Birliği, askeri Schengen bölgesi kurmayı hedefliyor

Avrupa Birliği, 2025’e kadar savunma birliğini gerçekleştirme hedefiyle AB içerisinde askeri malzemelerin ulaşımını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği (AB), askerler ile aralarında tank gibi ağır zırhlı araçların da bulunduğu askeri malzemelerin kendi sınırları içerisinde daha kolay hareket edebilmesi için “askeri Schengen bölgesi” kurmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu tarafından Çarşamba günü açıklanan plana göre AB, 28 üye ülkesinde farklı olan asker, askeri malzemeler ile tehlikeli maddeleri taşıma yönetmeliklerinin uyumlulaştırılması için çalışacak.

Bununla, AB’nin 26 ülkesi ile İsviçre, Lichtenstein, Norveç ve İzlanda’da geçerli olan ve bu ülkelerin toprakları içerisinde pasaport kontrolü olmadan seyahat edebilmeyi sağlayan sistemin benzerinin askeri malzemeler için de kurulması hedefleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in geçen sene ortaya koyduğu 2025’e kadar AB’nin savunma birliğini koruma hedefine atıfta bulunularak, amacın AB içinde ve dışında askeri hareketliliği sağlamak olduğu belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.