AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Avrupa Birliği Bercam konulu Viyana oturumu sonuçlarını tekrar destekledi

Avrupa Birliği yayınladığı bildiri ile cuma günü düzenlenen Bercam ortak Komisyonu Cuma günü oturumun sonuçlarını destekledi.

İran Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Avrupa Birliği pazar günü yayınladığı bildiride Cuma günü Viyana’da düzenlenen Bercam ortak Komisyonu oturumuna işaretle, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesine rağmen bankacılık ilişkilerin korunması, İran petrol ve doğalgaz satışının devam etmesi ve bu ülkede yabancı yatırımlar için uygun ortamın oluşturulmasının öncelikli konular olduğunu vurguladı.

Bildiri uyarınca Viyana oturumu 4+1 grubunun İran ile işbirliğinin devam etmesi bağlamında somut ve açık çözümlere ulaşmanın zaruri olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği ayrıca, Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesi ve varılan anlaşmaya göre, nükleer anlaşmanın bir bölümü uyarınca İran nükleer programının gelişmesini destekleme bağlamındaki işbirliği çerçevesinde, İran nükleer araştırma reaktörünün modernleştirilmesini denetleyen çalışma grubunun eşbaşkanlığını Britanya üstlenecektir.

Bercam ortak komisyonu cuma günü, Avrupa Birliği’nin dış siyaseti sorumlusu Federica Mogherini başkanlığında ve İran, Rusya, Fransa, Çin, Almanya dışişleri bakanları ve Britanya Dışişleri bakan yardımcısının katılımı ile Viyana’da düzenlendi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.