HaberlerİranOrtadoğu

Avrupa Birliği İran’dan özür dilemelidir

İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı, komploculara verdiği destekten dolayı Avrupa Birliği, İran’dan özür dilemediği ve pişmanlığını açıkça göstermediği sürece, İran’la müzakere etmek hakkı olmadığını vurguladı.

Silahlı Kuvvetlerinde gerçekleşen bir oturumda konuşma yapan İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Tümgeneral Seyyid Hasan Firuzabadi, politika ve ekonomik açısında yenilgiye uğrayan Avrupa Birliği, Avrupa halkının güvensizliğine uğradığını, bunun örneği ise iptal edilen İtalya seçimlerindeki halkın yüzde 15 katılımı olduğunu söyledi.

Tümgeneral Firuzabadi, “Demek ki 5+1’deki Avrupa Birliği ülkeleri itibarını yıtırmıştır”dedi.

Konuşmasının diğer bölümünde İran’ın destansı cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki Avrupa Birliği’nin müdahelelerine işaret eden Tümgeneral Firuzabadi, konuşmasını şöyle devam etti; “Bu Birlik İran halkına yönelik düşmanlığını açıkça ortaya koymuştur. Politika temsilcisi ise geçmişte hiçbir zaman net bir tavır ortaya koymamıştır ve üye ülkelerce de desteklenmemiştir. Şimdi bu adam komplocuları destekliyor. Bunlar İran’la müzakere etmek yetkileri yoktur.”

Tümgeneral Firuzabadi, konuşmasının sonunda, komploculara verdiği destekten dolayı Avrupa Birliği, İran’dan özür dilemediği ve pişmanlığını açıkça göstermediği sürece, İran’la müzakere etmek hakkı olmadığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.