AvrupaHaberler

Avrupa hapishanelerinde de işkence var

Karşı İşkence Komitesi, Avrupa hapishanelerinde de şartların çok kötü olduğu ve işkence yapıldığı gerekçesiyle yetkilileri uyardı.

Avrupa Konseyi Karşı İşkence Komitesi, Avrupa ülkelerindeki hapishanelerde de şartların kötü olduğunu, işkence yapıldığını bildirerek yetkilileri uyardı. Yapılan kontrollerde İspanya’daki bir hapishanede mahkumun kafasına naylon torba geçirilerek işkence yapıldığı bildirildi.

Aynı şekilde yapılan kontrollerde Bulgar hapishanelerinin tıbbi bakımdan çok yetersiz olduğu ve hücrelerde çok fazla mahkum tutulduğu kaydedildi. Belçika hapishanelerinde ise koğuşlarda ya da hücrelerde tuvalet ihtiyacının giderilmesi için gerekli tesislerin ve suyun bulunmadığı tesbit edildi. Komite tarafından Malta’da yapılan kontrollerde de mahkumlara kötü muamele yapıldığı belirlendi.

Karşı İşkence Komitesi, Avrupa hapishanelerinde çalışan doktorların da yeterli ihtisas sahibi olmadıklarını bildirdi. Hapishanelerde işkence ya da kötü muamele gören mahkumların doktorlar tarafından titiz bir şekilde muayene edilmesi gerektiği belirtilen raporda, ancak bu şekilde sorumlu görevliler hakkında işlem yapılabileceği ifade edildi.

Birçok doktorun umursamaz ya da yüzeysel davrandığı kaydedilen raporda, bu tür hapishanelerin bulunduğu ülkelerin ismi verilmedi. Batı Avrupa ülkelerindeki hapishanelerde de insan hakları bakımından çok büyük noksanlar bulunuyor. Geçen yıllarda Avrupa İnsan Hakları Yüksek Mahkemesi tarafından İtalya ve Yunanistan hakkında hapishanelerdeki şartlar nedeniyle yetkili merciler aleyhine kararlar verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.