AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Avrupa, Rusya yerine İran’ın doğalgazını almak istiyor

Wall Street Journal’in haberine göre Avrupa Komisyonu, Nükleer Anlaşma’dan dolayı İran’ın gelecek 15 yılda Avrupa’nın enerji ihtiyaçlarını temin edecek bir kanynak olarak Rusya’ya olan bağımlılığı azaltabileceğini düşünüyor.

Avrupa Birliği enerji şirketlerinden bir yetkili Avrupa Komisyonu’nun AB’nin 2030 yılına kadar İran’dan 25 ile 35 milyar metreküp doğalgaz alabilmeyi planlıyor. İran’dan alınacak bu miltar doğalgaz Kuzey Afrika’dan alınan doğalgaz hacmi ile eşit olacaktır.

Öte yandan AB’nin bu kadar doğalgaz alması Rusya karşısında enerji bağımlılığını azaltmasında katkıda bulunur. Şuan Rusya, AB’ye yıllık 130 milyar metreküp doğalgaz ihraç ediyor.

Avrupalılar İran ile P5+1 Grubu arasında imzalanan Nükleer Anlaşma’dan sonra İran’dan yüksek miktarda doğalgaz almayı hedefliyor. İngiltere ve Almanya başbakanları ile Fransa Cumhurbaşkanı geçen Perşembe Washington Post’ta bir makale yayınlayarak Amerika Kongresi’nden de Nükleer Anlaşma’yı desteklemesini istedi.

Avrupa ile Rusya ilişkileri Ukrayna doğusundaki gerilimden dolayı gözle görülür şekilde soğumuştur. AB’nin İklim İşleri Başsorumlusu 2015’in başında Shell, Total ve Statoil gibi Avrupa’nın enerji devleri ile İran’ın mevcut potansiyelinin kullanılması konusunda görüşme yapmıştı.

Uluslararası raporların da onayladığı İran’ın resmi statistiklerine göre İran 158 milyar varil ham petrol ve 34 trilyon metreküp doğalgaz rezervine sahip bir ülkedir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.