HaberlerDünyaOrtadoğu

Avrupa troykası: KOEP nükleer anlaşmasına bağlıyız

Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasının üç Avrupalı üyesi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK yönetim kurulu oturumunda yayımladıkları bildiride, İran ile imzaladıkları bu anlaşmaya ve tüm tarafların meziyetlerinden yararlanmasına destek verdiklerini ileri sürdüler.

IRNA’nın haberine göre, Britanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde de yayımlanan bildiride şu ifadeler yer alıyor:

Biz üç Avrupa ülkesi olarak KOEP üyeleri ve ABD’nin katılımı ile Viyana’da düzenlenen ve amacı Amerika’nın bu anlaşmaya geri dönmesini kolaylaştırmak ve İran’ın anlaşmadaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak olan müzakere sürecini destekliyoruz.

Avrupa troykası bildiride KOEP’nin meziyetleri tüm taraflar için ihya edileceği Viyana müzakerelerine bağlı olduklarını vurguladı.

Avrupa troykası bildirinin bir başka bölümünde ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK Genel Müdürü Rafael Grossi’nin İran’ın KOEP’deki yükümlülüklerini askıya aldığı ve UAEK denetçilerinin nükleer tesislerini denetlemelerine kısıtlama getirdiği yönündeki raporlarından kaygı duyduklarını belirtti.

Bildiride, İran’ın KOEP’deki yükümlülüklerini askıya aldığı diğer adımlarına işaretle bu uygulamaların İran’ın nükleer gücünde geri dönülemeyecek sonuçları olacağı ve KOEP’de belirlenen meziyetlerden yararlanma imkanını olumsuz etkileyeceği ileri sürüldü.

Avrupa troykası şimdiye kadar bu anlaşmada üstlendikleri yükümlülüklerini yerine getirmemiş olmalarına işaret etmeksizin İran’dan zaman kaybetmeden Viyana müzakerelerine geri dönmesini istedi.

Avrupa troykası ayrıca UAEK Genel Müdürü Grossi’nin son Tahran ziyaretini ve İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK Başkanı Muhammed İslami ile vardığı mutabakatı ileriye dönük adım niteleyerek olumlu karşıladıklarını belirtt.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (39) içerik yüklenmiştir.