AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Avrupa ülkeleri 3.şahısların baskılarına aldırmamalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye’nin AB’ye katılmasının AB’nin dünyadaki konumunu yükselteceğini söyledi.

Yerli ve yabancı basın mensupları ile dün bir araya gelen Ahmedinejad, İtalyan bir muhabirin, ‘’Türkiye, AB’ye katıldığı taktirde, AB İran’la komşu olacaktır, İran’ın bu konudaki görüşleri nedir?’’ sorusuna verdiği yanıtta, ‘’ İran, Türkiye’nin AB’ye katılımını desteklemektedir’’ dedi.

‘’Türkiye büyük medeniyet sahibi bir İslam ülkesidir’’ diyen Ahmedinejad, ‘’ Türkiye’nin AB’ye katılımı Türkiye’den daha ziyade AB’nin yararınadır ve Türkiye’nin AB’de yer alması AB’nin dünyadaki konumunu yükseltecektir’’ dedi.

Bazı Avrupa ülkelerinin diğer ülkelerin etkisinde kalarak İran’la ilişkilerini düzgün düzenlemediklerini ifade eden Ahmedinejad, ‘’ İran medeniyeti Avrupa medeniyeti ile komşu medeniyetlerdir, iki medeniyet arasında yakın bir etkileşim var idi, biz ilişkilerimizin bozulması taraftarı değiliz, Avrupa’lılara tavsiyemiz 3. tarafların siyasi baskılarından uzak hareket etmeleridir’’ diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.