FilistinHaberlerOrtadoğu

Avrupa ülkeleri ablukanın kaldırılması için çalışmalıdır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, İngiltere Başbakanı David Cameron’un Gazze Şeridi’ni “açık cezaevi”ne benzetmesinin doğru yönde yapılmış bir değerlendirme olduğunu söyledi.

Burhum, bugün (28 Temmuz Çarşamba) konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Siyonist işgal devletinin uluslararası toplumun ablukaya son verilmesi taleplerine kulak tıkadığı hatırlatılarak Cameron ve diğer Avrupa ülkeleri liderleri, bu tavrın pratiğe dökülmesi yönünde adımlar atmaya davet edildi.

Hamas sözcüsü, İngiltere Başbakanı’nın sözlerini Hamas Hareketi olarak memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, Cameron’un Gazze’ye uygulanan ablukanın sona erdirilmesi çağrısını doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirdi.

Bu yaz başında İngiltere’de başbakanlık koltuğuna oturan David Cameron, Türkiye ziyareti sırasında Siyonist işgal devletini eleştirmiş ve Gazze Şeridi’ni “açık cezaevine” benzeterek Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını talep etmişti.

Ankara ziyaretinde Gazze’nin durumuna değinen Cameron, Siyonist işgal devletinin toprak işgalini ve Gazze’de uyguladığı ablukayı kınamıştı.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un Türkiye ziyareti sırasında, Gazze için “açık cezaevi” tanımını kullanması İngiliz basınında da büyük yankı uyandırdı.

Independent, Cameron’un Türkiye ziyaretiyle “İsrail”e karşı bir savaş başlattığını açıklarken, Financial Times İngiliz Başbakan’ın yorumuyla Ankara’da alkışlar aldığını yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.