FilistinHaberlerOrtadoğu

Avrupa ülkeleri Filistin’i bağımsız bir ülke olarak tanıyacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı bir dizi Avrupa ülkesinin Filistin’i devlet olarak tanıması bekleniyor.

Slovenya’nın Siyonşst İsrail büyükelçisi Barbara Sušnik, ülkesinin yakında Filistin devletinin tanınması yönünde oy kullanacağını teyit etti.

Bunun yanı sıra Siyonist İsrail Kanal 10 muhabiri Barak Ravid, Slovenya’nın Trump’ın Kudüs kararına tepki olarak önümüzdeki haftalarda Filistin’i devlet olarak tanımasının beklendiğini ifade etti. Ravid’e göre, kıdemli yetkililer, 3 diğer Avrupa ülkesinin de aynı adımı atacağını düşünüyor.

Bununla birlikte, Slovenya hükümeti konuyu parlamentoya taşıdı. 31 Ocak’ta Slovenya Parlamentosu Dışişleri Komitesi’nin bu konu üzerine ilk oylamayı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ravid, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Slovenyalı vekilleri ikna etmeye çalıştığını ancak kararın geçeceğini ve Slovenya’nın Filistin’i devlet olarak tanıyacağını belirtti. Ravid’e konuşan Kudüs’teki üst düzey yetkililer, Slovenya’ya ek olarak, AB üyesi Lüksemburg, İrlanda ve Belçika’nın da aynı adımı düşünmekte olduğunu belirtti.

Ravid’e göre, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, birkaç gün önce bir grup Avrupa ülkesinin Filistin’i tanımasını istedi ve bu yolda Fransa’yı ikna etmeye çalışıyor.

Kısa süre önce işgal topraklarını ziyaret eden İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, İrlanda’nın Filistin’i devlet olarak tanımayı ciddi olarak düşünmekte olduğunu bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.