AvrupaHaberler

Avrupa ülkeleri HAMAS’la ilişki kurmamakla hata yaptı

Avrupa ülkelerini ziyaret etmekte olan Han Yunus Belediye Başkanı Muhammed El-Fera, Avrupa’daki bir çok parti liderinin 2006 yılında seçimleri kazanıp hükümet kuran Hamas Hareketi’yle ilişki kurmamakla hata ettiklerini samimi bir şekilde itiraf ettiğini söyledi.

Birçok Avrupa ülkesini ziyaret ettikten sonra Danimarka’ya geçen El-Fera yaptığı basın toplantında şöyle dedi: “Avrupa’daki insanlar arasında Filistin davasının lehinde ve kuşatmanın kaldırılması noktasında büyük bir değişim yaşanıyor. Bu değişim gittikçe de artıyor”.

El-Fera daha sonra şöyle dedi: “Gazze ile dayanışmak için yola çıkan Özgürlük Filosu’na katılan İsviçreli bir parlamenterin ifadesine göre, kendisi gibi düşünmeyen annesi işgal rejiminin filoya saldırmasının ardından ağlayarak kendisini aralayıp önümüzdeki gemiye alınacak gıdalardan bir kısmını kendisinin almak istediğini söylemiş. Bu, Avrupa’daki sade bir vatandaşın tepkisidir. Bunun gibi onlarca, yüzlerce, hatta binlerce kıssa var”.

Gazze’nin Avrupa’daki Müslümanlar tarafından fazlasıyla sevildiğine dikkat çeken El-Fera, Avrupa’daki Müslümanların Gazze örneğine saygıyla baktıklarını ifade etti.

Avrupa hükümetlerinin tutumuyla Gazze’ye ilişkin yaklaşımlarına da değinen Han Yunus Belediye Başkanı El-Fera şöyle dedi: “Avrupa’daki hükümetler her zaman ahlakı değil, çıkarları ön planda tutuyorlar. Avrupalı birçok parti lideri bize şöyle dedi: ‘Gazze hükümetiyle ilişki kurmamakla büyük bir hata ettiğimizi anladık”.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.