AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Avrupa, uluslararası arenada ABD’den bağımsız hareket etmek istiyor

Avrupa Komisyonu Başkanı, ABD’nin politikaları hakkındaki en son açıklamasında, Trump ABD’sinin birinci düşüncesinin ABD’yi yalnızlaştırdığını ifade etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı, ABD ile ticaret çekişmesinde Avrupalılar’ın özgüven için bir tutum sergilemesini isteyerek, bunun köpek balığının kırmızı balık karşısında bir münakaşa değil, bir münakaşa varsa eğer, köpek balığının köpek balığı karşısındaki bir münakaşa olduğunu kaydetti.

Jean-Claude Juncker, Alman basınına yaptığı açıklamada, AB’nin her halükarda dünya ticaretinin üçte birini temsil ettiğini ve Trump’ın bu arenada müttefiki olmadığını kaydetti.

Juncker bu alanda kendilerine tepeden baktığını, ancak G-7 Zirvesinde Trump’ın ABD’sinin birinci düşüncesinin ABD’nin izole olmasına yol açtığını ifade etti.

AB’nin zayıf yanlarından biri ortak güvenlik ve dış politikası olmuştur. Ekonomik entegrasyonu projesinde büyük adımlar atılmış olsa da dış politika ve güvenik alanında her daim AB üyeleri arasında anlaşmazlıklar yaşanmıştır. Bu anlaşmazlıklardan biri Atlantik entegrasyonu ve Transatlantik entegrasyonudur. ABD ile yakın ilişkisi olan İngiltere Transatlantik entegrasyonu akımını temsil ederken Fransa birleşik Avrupa ve bağımsız güvenlik düzenlemeleri düşüncesini savunuyor.

Bush’un savaşçı politikalarının akamete uğraması ve Barak Obma’nın iktidara gelmesi ve çok yönlü politika izlemesiyle AB üyeleri büyük ölçüde dış politika ve güvenlik olarak ABD’ye yakınlaştı. Bu yakınlaşma İran İslam Cumhuriyeti ile nükleer müzakerelerde doruk noktaya ulaştı. Bilindiği üzere bu müzakereler Kapsamlı Ortak Eylem Planı denen nükleer anlaşmanın imzalanmasıyla sonuçlandı.

Nükleer anlaşma, Avrupa ülkeleri arasında İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı nasıl hareket edilmesi konusunda görüş birliğine yol açtı ve bu açıdan AB’de bir dönüm noktası sayılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.